Nový román Chaima Cigana budí rozruch. Nejde o pseudonym Karola Sidona?

Česká a slovenská literatura objevila nové jméno - Chaim Cigan. Jeho kniha Altschulova metoda, která kombinuje sci-fi a židovskou mystiku, má podle odborníků šanci stát se bestsellerem. Kdo ale Chaim Cigan, který údajně zemřel před více než deseti roky, skutečně je? Skoro až detektivní pátrání podnikli redaktoři Českého rozhlasu. Pracují s podezřením, že se jedná o nový román Karola Sidona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka stock.xchng (5009244)

„Kdy jsme se poprvé setkali? Myslím, že si tím nejsem jist. Někdy,“ - i toto vyjádření údajného pamětníka dramaturga Lubora Dohnala podporuje spekulace o tom, že se skupina lidí kolem Karola Sidona mohla domluvit a vytvořit fiktivní postavu Chaima Cigana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otázka autorství románu Altschulova metoda zaujala reportérku Zuzanu Vlčkovou

„Vždycky jsem to slyšel od někoho, ale ani ten to nezažil.“

„Doufala jsem, že nám pomůžete postavu nějakým způsobem uchopit, protože vlastně všechno to, co jsem se o něm zatím dozvěděla, je velmi neuchopitelné a velmi nejisté,“ říká reportérka Zuzana Vlčková.

„No, on byl takový, co s tím naděláte,“ odpovídá jí Dohnal.

Altschulova metoda, první díl chystané tetralogie Chaima Cigana s názvem Kde lišky dávají dobrou noc, má sice vnější rámec politického a psychologického thrilleru, čtenáři v ní však naleznou mnohem více. V bravurně napsaném napínavém příběhu rozpjatém mezi různé země, kontinenty, historické epochy a alternativní světy konfrontuje autor čtenáře s důsledky postmoderní technologie, vyvinuté v budoucnosti ze středověké kabaly.Pramen: TORST

Další z pamětníků měl být Vlasta Třešňák, který ale na Cigana vzpomínat nechtěl a po telefonu rozhovor odmítl.

Podobně jako Anna Tomášková, která je autorkou Ciganova životopisu v knize. Uvádí v něm, že Cigan se v emigraci v Kanadě živil jako překladatel technické literatury.

Skutečná postava, nebo fikce?

Jak jsme při rešerších zjistili, v internetových databázích takový překladatel není. Cigan se měl narodit ve Smolenicích na Slovensku. Například v devadesátých letech žilo na Slovensku 30 lidí tohoto jména, žádný ale v tomto regionu - byl tedy bez příbuzných?

Nejlepším svědkem Ciganovy existence by měla být manželka Rita, ta ale po jeho smrti v roce 1992 údajně odjela k Aboriginům do Austrálie.

Karol Sidon | Foto: Marián Vojtek

Výmluvná je reakce nakladatele Viktora Stoilova:

„Jste na správné stopě, nicméně z principu věci samotné – že je to prostě pseudonym, tak to potvrdit nemohu. Ani vyvrátit.“

Pro to, že se pod pseudonymem skrývá vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon, mluví i to, že právě on režíroval před lety kontroverzní Ciganovu hru Heleniny sliby.

Vyjádření Karola Sidona se nám zatím sehnat nepodařilo.

Zuzana Vlčková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme