Na Slovensku platí volební moratorium. Novou hlavu státu si zvolí Slováci v sobotu

Na Slovensku skončila ostrá kampaň před 2. kolem prezidentských voleb. Jestli se prezidentem stane úřadující premiér Robert Fico nebo podnikatel a filantrop Andrej Kiska, určí až sobotní hlasování. Od dnešního rána až do voleb ale platí na Slovensku zákaz kampaně v médiích a nesmí se ani zveřejňovat průzkumy preferencí. Oba kandidáti se vůči sobě ostře vymezovali až do poslední chvíle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico (vpravo) a Andrej Kiska v televizní debatě | Zdroj: ČTK

Úřadující premiér Robert Fico na svého soupeře Andreje Kisku během kampaně ostře útočil až do včerejší poslední debaty. Tu vysílala veřejnoprávní slovenská televize.

„Lidé budou při výběru hledět na to, jestli chtějí za prezidenta nějaký experiment, nebo chtějí člověka, který je tady už velmi dlouhé období,“ řekl Fico v televizní debatě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Slovensku skončila ostrá kampaň před 2. kolem prezidentských voleb. Podrobnosti přiblížil tamní zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Podle něj bude druhé kolo podstatně živější. „Protože si lidé začínají vybírat mezi dvěma alternativami, které jsou dnes v nabídce. Vedle mě sedí alternativa, kterou já nazývám alternativou experimentu. V podstatě nevíme o panu Kiskovi a jeho zkušenostech nic,“ prohlásil.

Robert Fico v kampani obvinil Andreje Kisku ze spojení se scientologickou církví nebo z lichvářských praktik v podnikání. Kromě toho Kiskovi vyčítal politickou nezkušenost a svého soupeře označoval za bezpečnostní riziko pro stát.

„Ale pane premiére, pro vás je každý názor, který je jiný než váš názor, názorem opozice. Ale to tak není,“ vyvracel Andrej Kiska Ficova obvinění.

Podal dokonce na soupeře i trestní oznámení. Později přešel do protiútoku a premiérovi vyčítal i kauzy jeho první vlády, které zaváněly korupcí. Fico podle Kisky utíká do prezidentské funkce před zodpovědností. „Jako prezident bych každý den připomínal politikům jejich sliby, které dali svým voličům,“ řekl.

Kiska v kampani zdůrazňoval, že nikdy nebyl politikem. Podle něj by prezident ani neměl být prodlouženou rukou politické strany. „Já jsem jasně řekl, že budu kandidovat jako nezávislý, nestranický kandidát, že od žádné politické strany nepřijmu ani cent,“ zdůrazňoval Kiska.

Televizní duely obou soupeřů se staly až na výjimky kolovrátkem několika frází a nepřinášely nic nového. Antikampaň ale běžela dál, do schránek Slováků mířily letáky proti Andreji Kiskovi.

I když se premiér Fico dušoval, že s antikampaní nemá nic společného, nakonec se přímo na jeho webu objevilo video, které Kisku obviňuje, že desítky rodin připravil o bydlení. V nahrávce vystupuje jedna z údajných obětí. Není jí ale vidět do obličeje a video celkově nepůsobí příliš průkazně.

I tohle obvinění Andrej Kiska stihnul vyvrátit. Konečný efekt negativní kampaně se ale ukáže až v sobotu a výsledek voleb zůstává otevřený. Odcházející slovenský prezident Ivan Gašparovič včera vystoupil v televizi a vyzval Slováky, aby přišli volit.

Robert Fico a Andrej Kiska | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme