Obama navštívil ve Vatikánu papeže Františka, osobně se setkali vůbec poprvé

Prezidenta USA Baracka Obamu dnes ve Vatikánu přijal papež František. Tématem jejich hovoru byl podle světových médií především boj s chudobou. Obama a papež František – shodou okolností předloňská a loňská osobnost časopisu Time – se osobně setkali úplně poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikán. Americký prezident Barack Obama navštívil papeže Františka | Zdroj: Reuters

Kolona amerického prezidenta dorazila do Vatikánu krátce po desáté hodině dopoledne, Obamu nejprve čekalo slavnostní uvítání na nádvoří a poté se vydal v doprovodu švýcarské gardy dovnitř budovy. Doprovázel ho i americký ministr zahraničí John Kerry.

Papež s Obamou si podali ruce a americký prezident pak poděkoval za možnost setkat se s hlavou katolické církve. „Jsem váš velký obdivovatel,“ pronesl Obama.

Další jednání již pokračovalo v soukromí mimo dohled kamer. Jak uvedly světové agentury, původně půlhodinová schůzka se protáhla na více než 50 minut.

Prezident přivezl papežovi darem dřevěnou skříňku plnou semínek z ovocných stromů i zeleniny, které se pěstují na zahradě Bílého domu. Šlo o reakci na Františkovo prohlášení, že otevře zahrady papežské letní rezidence veřejnosti. Na truhličce bylo vyryto dnešní datum.

Obama má dnes v Římě naplánovaná i další setkání. Kromě návštěvy Vatikánu, který italská metropole obklopuje, má také schůzku s italským prezidentem Giorgiem Napolitanem či premiérem Matteem Renzim.

Odpoledne se pak v doprovodu historika chystá na prohlídku Kolosea.

Návštěvu amerického prezidenta doprovázejí přísná bezpečnostní opatření, pocítí to turisté, pro něž bude odpoledne Koloseum zavřené, ale i běžní obyvatelé Říma.

„Problém je to v momentě, kdy pan prezident odjíždí nebo se přesouvá z jedné schůzky na druhou, protože pak ve veškerém okolí jednak nefunguje doprava a za druhé je po cestě rušen i mobilní signál, to znamená, že se nikdo z Římanů v ten okamžik nikam nedovolá,“ popsal v rozhovoru pro Radiožurnál reportér České televize Jakub Nettl, který Obamovu návštěvu v Římě sleduje.

ČTK, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme