Sobotka kritizoval Babiše kvůli střetu zájmů. Neví, co je podnikání, opáčil Babiš

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD zkritizoval ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO za propojení podnikání a politiky. Babiš by si měl podle Sobotky vybrat, čemu dá přednost, jinak si musí dát velký pozor na to, aby se nedostal do střetu zájmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka na schůzi sněmovny | Zdroj: ČTK

Podnikatelské aktivity ministra financí Babiše jsou podle premiéra Sobotky poměrně široké, od zemědělství až po mediální sféru. A ministr by s nimi měl skončit.

„Já bych osobně pokládal za nejčistší řešení, kdyby si pan Babiš vybral mezi tím, jestli bude podnikatel nebo politik a zvolil roli politika,“ řekl premiér Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na střet zájmů se Andreje Babiše (ANO) a Bohuslava Sobotky (ČSSD) ptala redaktorka Jana Čermáková

Babiš podle svých slov doporučení premiéra nerozumí. Říká, že s podnikáním skončil, když odešel ze všech orgánů Agrofertu a je už jen jeho majitelem.

„To je zajímavý názor pana premiéra. Vychází to pravděpodobně z toho, že pan premiér netuší, co je to podnikání, protože nikdy nepodnikal, byl jenom v politice,“ komentoval Sobotkovo vyjádření Babiš.

Sám tvrdí, že na ministerstvu financí nic ovlivnit nemůže. „Já na to nemám žádný vliv. Ministerstvo financí je odpovědné, aby vybralo řádně daně a vytvořilo rozpočet,“ řekl Babiš.

Babiš prý ani nemá důvod něco ovlivňovat ve svůj prospěch. „Jsem dostatečně bohatý na to, abych to nedělal. Nebudu si kazit image,“ uvedl.

Babiš: Politika mi zatím přinesla jen negativa

Působení v politice mu zatím podle jeho slov přineslo jen negativa. „Žádný prospěch z toho nemám. Jen negativní vliv na moje zdraví a rodinný život. I to, že nevedu svoji firmu, má negativní vliv,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vysílání Radiožurnálu mluvili o možném střetu zájmů ministr financí Andrej Babiš (ANO) a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD)

Andrej Babiš odešel z vedení Agrofertu letos v lednu, ukončil své členství v představenstvech a dozorčích radách společností. Zůstal jen v dozorčí radě Nadace Agrofert.

„Já jsem přestal podnikat 25. ledna, když jsem odešel z Agrofertu, jak to požaduje zákon o střetu zájmů. Jsem jenom majitel,“ dodal Babiš.

Andrej Babiš odešel z vedení Agrofertu letos v lednu, ukončil své členství v představenstvech a dozorčích radách společností. Zůstal jen v dozorčí radě Nadace Agrofert.

Skupina Agrofert zahrnuje přes 200 firem. Nejčastěji působí v oblasti zemědělství, potravinářství, chemického průmyslu a médií.

Skupina Agrofert se v současné době skládá z více než 200 dceřiných společností podnikajících v oboru chemie, zemědělství, potravinářství, pozemní techniky, obnovitelných zdrojů, lesnictví, těžby a zpracování dřeva a médií. V Česku je největší skupina v zemědělství a potravinářství a druhá největší v chemickém průmyslu. Koncern je 4. největším zaměstnavatelem v Česku.
Zdroj: Agrofert

Na Babišův možný střet zájmů upozornila také německá europoslankyně a členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová. Spolu s kolegy prověřuje chyby v kontrole a auditech evropských fondů.

„Dovolím si tvrdit, že pan předseda Sobotka se zodpovědností předsedy vlády upozornil na slova německé europoslankyně, která má poměrně velký vliv na kontrolu čerpání prostředků z Evropské unie,“ komentoval výměnu názoru předseda Senátu Milan Štech (ČSSD).

Dodal také, že Babiš pro své firmy v minulosti čerpal evropské dotace a teď má být jejich vrcholným kontrolorem.

Jana Čermáková, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme