Slováci volí prezidenta. Vyhrát může premiér Fico nebo nováček Kiska

Po sobotním hlasování se Slováci dozvědí, kdo bude jejich novým prezidentem. Vybírají ze dvou kandidátů. Do druhého kola postoupil stávající premiér Robert Fico a podnikatel Andrej Kiska. Vítěz nahradí současného prezidenta Ivana Gašparoviče, který zastával úřad deset let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico (vpravo) a Andrej Kiska v televizní debatě | Zdroj: ČTK

Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb poznamenaly vzájemné útoky obou kandidátů. Negativně se vůči svému soupeři vymezoval především dosavadní slovenský premiér Robert Fico.

Podnikatele a filantropa Andreje Kisku obviňoval Fico ze spojení se scientology i z lichvářských firemních postupů.

Andrej Kiska sám sebe prezentuje jako nestranického kandidáta, za kterým nestojí žádné podnikatelské zájmy. Zdůrazňuje své zkušenosti manažera i zakladatele charitativního projektu Dobrý anděl.

Robert Fico (*1964) je současný předseda slovenské vlády. Tuto funkci již vykonával v letech 2006–2010. Je zakladatelem strany SMER – sociálna demokracia a jejím prvním předsedou. Působí i jako vysokoškolský učitel na Právnické fakultě Bratislavské univerzity, od r. 2002 je docentem.

Podle Roberta Fica by ale slovenským prezidentem měl být zkušený politik. „Nabízím spolupráci, nabízím klid, nabízím možnost zainteresovaným lidem si sednout a přijímat dobrá rozhodnutí,“ uvedl Fico.

Kiska v kampani zdůrazňoval, že nikdy nebyl politikem. Podle něj by prezident ani neměl být prodlouženou rukou politické strany.

„Já jsem jasně řekl, že budu kandidovat jako nezávislý, nestranický kandidát, že od žádné politické strany nepřijmu ani cent,“ řekl Kiska.

Po ostré kampani se šance obou kandidátů zdají být vyrovnané. Také první kolo překvapivě dopadlo velmi těsně. Robert Fico sice vyhrál, ale Kiska na něj ztratil pouhá 4 %.

Prezidentským volbám na Slovensku konkurují výlety i práce na zahradě

Číst článek

Dlouhodobým favoritem voleb byl populární premiér Fico. Teď ale sázkové kanceláře věří mnohem více Andreji Kiskovi.Podobně jsou na tom voliči v Bratislavě. „Možná je konečně třeba, aby se lidé zamysleli nad tím, co je opravdu dobré a co není,“ říká jedna z nich.

Někteří slovenští voliči vyjádřili svůj politický postoj i veřejně | Foto: Vojtěch Berger

V hlavním městě tak nejspíš vyhraje Andrej Kiska. Jeho voliči hlasovali za změnu oproti dlouholetým politikům, jako je právě premiér Fico anebo odcházející prezident Ivan Gašparovič.

Andrej Kiska (*1963) je slovenský filantrop a bývalá podnikatel. Pracoval jako projektant, poté spoluzakládal společnost Tatracredit s.r.o. V 90. letech krátce působil v USA. V roce 2006 založil neziskovou organizaci Dobrý Anjel, která pomáhá rodinám s dětmi v těžkých životních situacích.

Podnikateli a filantropovi Andreji Kiskovi jsou ochotní odpustit i politickou nezkušenost.

„Já myslím, že s Gašparovičem to bylo doteď už deset let velké dobrodružství. Horší to být nemůže,“ komentoval další z mladých bratislavských voličů.

Čeká se jak negativní kampaň před 2. kolem ovlivní volební účast, jestli přijde volit výrazně víc sympatizantů Ficovy strany SMER a také ke komu se přikloní konzervativní voliči, kteří v 1. kole nepodpořili ani Fica ani Kisku.

Jméno nového slovenského prezidenta by mělo být jasné kolem půlnoci.

Robert Fico a Andrej Kiska | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Berger, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme