Medvěděv slíbil obyvatelům Krymu vyšší důchody a lepší infrastrukturu

Ruský premiér Dmitrij Medveděv jednal se svou vládou na Krymu. Tamním obyvatelům slíbil lepší životní podmínky. Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou zdůraznil nezbytnost reformy ukrajinské ústavy. Rusko také vypovědělo Ukrajině smlouvy o pronájmu přístavu v Sevatopolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čele strany Jednotné Rusko stanul Dmitrij Medveděv | Foto: Misha Japaridze | Zdroj: ČTK

„Učinili jsme důležité rozhodnutí a zvýšíme důchody obyvatel Krymu, aby se rovnaly těm ruským. Shodl jsem se na tom s prezidentem Putinem,“ řekl ruský premiér Medvěděv při první oficiální návštěvě ruského vysokého státníka na Krymu.

Zvýší se také platy státním úředníkům tak, aby byly stejné jako mají jinde v Rusku. Kdo bral například 150 dolarů měsíčně, dostane dvojnásobek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O první oficiální návštěvě části ruské vlády na Krymu mluvil zpravodaj Českého rozhlasu v Moskvě Martin Dorazín

Podle Medvěděva chce Rusko i to, aby byl Krym speciální ekonomickou zónou, vytvářel příznivé podnikatelské prostředí a přilákal tak nové investory.

Chce zřídit také ministerstvo pro záležitosti Krymu a slibuje na podporu regionu až 60 miliard rublů.

S anexí Krymu ale stále nesouhlasí Kyjev, podle kterého je Medveděvova návštěva na Krymu porušením pravidel mezinárodního chování.

Ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov odmítl návrhy Ruska na federalizaci země, kterou navrhoval ruský ministr zahraničí Lavrov. Ukrajina je podle Turčynova unitárním státem.

Rusko vypovědělo smlouvy o Sevastopolu

Dolní komora ruského parlamentu dnes jednohlasně podpořila vypovězení čtyř rusko-ukrajinských dohod o Černomořské flotile a pronájmu sevastopolské základny na Krymu, připojeném k Rusku.

V pohotovosti jsou i vojáci černomořské flotily v přístavu Sevastopol | Foto: Reuters

Zákon "přerušuje platnost" rusko-ukrajinských smluv z let 1997 a 2010 o rozdělení Černomořské flotily, o postavení a podmínkách pobytu Černomořské flotily na území Ukrajiny, o platbách spjatých s rozdělením a pobytem flotily a o prodloužení pronájmu sevastopolské základny.

Předloha vysvětluje vypovězení smluv s Ukrajinou tím, že Krym byl přijat do Ruské federace. Odvolává se rovněž na vídeňskou konvenci o mezinárodních dohodách, podle které prý Rusko mělo právo stávající smlouvy vypovědět.

Postup ruské invaze na Krym - chronologický grafický přehled | Foto: ČTK

ČTK, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme