Jeseničtí ochranáři přírody znovu pomáhají obojživelníkům na cestě k rozmnožování

Ochranáři přírody sledují v Jeseníkách nejvýznamnější tahy obojživelníků - pomáhají jim v bezpečné migraci ze zimovišť do rybníků, kam se přemísťují před rozmnožováním. Kdyby je nepřenesli přes silnici, velká část z nich by zahynula pod koly aut.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropucha obecná

Ropucha obecná | Foto: Adriana Krobová

Kamil Archel šetrně pouští žábu do vody. A jde se podívat do dalších kbelíků. U Bobrovníku nedaleko Jeseníku se záchytné bariéry objevily už minulý týden.

Migrace by začala mnohem dřív, jenže bylo velké sucho. A tak žáby čekaly, až zaprší.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ochraně žab mluvila Andrea Švubová

„Tady je to zhruba 200 metrů dlouhé, další lokality jsou ještě v Dědřichově, v Bělé u Richarda a odbočky na Filipovice.“

Hráze postavili ochránci přírody i v Malé Morávce a Andělské Hoře. Tady pomáhají v přesunu obojživelníků dokonce i školáci, říká Vít Slezák ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky:

„Motoristé tak mohou podél silnic vidět plastové ohradníky, které směrují obojživelníky do kbelíků. A následně je děti nebo dobrovolníci přenášejí na druhou stranu.“

Ochránci přírody přenášejí kbelíky zpravidla dvakrát denně. Zachrání tak desítky ropuch obecných a skokanů hnědých. Nebývá výjimkou, když narazí i na vzácné čolky.

Migrace trvá obojživelníkům asi dva týdny. Její délku ale může výrazně ovlivnit počasí.


Zvětšit mapu

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme