Krajský soud poslal havířovského žháře na 11 let do vězení

Krajský soud v Ostravě poslal havířovského žháře na 11 let do vězení. Tomáš Macek se ohněm chtěl pomstít za údajnou šikanu svého syna ve školce. Požár tehdy poranil pět lidí, další člověk pak kvůli otravě zplodinami zemřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byt v Havířově, který kvůli neshodám dětí ve školce zapálil 31letý pachtael. Hasiči zachránili z hořícího bytu v Havířově tři osoby, další tři evakuovali

Byt v Havířově, který kvůli neshodám dětí ve školce zapálil 31letý pachtael. Hasiči zachránili z hořícího bytu v Havířově tři osoby, další tři evakuovali | Foto: HZS Moravskoslezského kraje

„Chodba byla zakouřená, takže jedině jsme mohli vyskočit z okna, jiná možnost tam nebyla,“ vzpomíná na děsivou noc pan Josef, který bydlí přímo nad bytem, ve kterém hořelo.

Za celou tragédií přitom byly neshody ve školce. „Šlo o to, alespoň jak to tvrdí samotný obžalovaný, že se chtěl pomstít rodině chlapce, který měl údajně šikanovat jeho syna ve školce,“ potvrzuje státní zástupce Michal Krol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krajský soud v Ostravě poslal havířovského žháře na 11 let do vězení. Jednání sledoval redaktor Stanislav Janalík

31letý pachatel ale problém neřešil s vedením školky ani s matkou druhého chlapce. Ve dvě v noci se vkradl do jejich bytového domu s lahví toluenu, kterým polil rohož u dveří a zapálil ji. I když při výslechu tvrdil, že chtěl rodinu jen vystrašit, následky mohly být mnohem horší.

„Mohlo dojít k rozšíření požáru. Zplodinami bylo jednoznačně ohroženo schodiště, kterým by pak následně musely unikat osoby. A lidé, kteří by se zdržovali na schodišti, by pak byli ohroženi zplodinami, které by vznikly při plamenném hoření,“ naznačuje soudní znalec Milan Macura.

Soudce nakonec Tomáše Macka poslal na jedenáct let za mříže. Podle něj reagoval na problémy syna přehnaně. Přitížilo mu navíc i to, že požár založil v době, kdy většina nájemníků spí.

„Za této situace lidé spící v domě jen velmi obtížně mohli reagovat na nastalou situaci nějakým rychlejším a adekvátnějším způsobem, než jak se tomu stalo,“ vysvětluje soudce Igor Krajdl.

Obhájce Lukáš Niedoba ještě neví, jestli se jeho klient odvolá. Trest se mu ale prý zdá vysoký. „Obžalovaný spolupracoval s policií od prvopočátku svého trestního stíhání. Čili my bychom považovali za přiměřený trest při spodní hranici zákonné trestní sazby,“ vysvětluje.

Celý proces sledovala i rodina zemřelého, která si znovu připomněla tragickou událost. „Mně se opravdu zdá 11 let málo. Na to, co jsem po psychické stránce prožívala v tom vyhořelém bytě a ještě i můj syn tam byl. Byla jsem na lécích. A ještě doteď to prožívám. A vlastně zemřel mi tatínek,“ říká paní Monika, kterou z hořícího bytu i se synem zachránili hasiči.

Její rodině soud přiznal dohromady skoro půlmilionové odškodné.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme