Politici mění zákon na žádost ombudsmana ve více než polovině případů

Parlament změnil zákony na doporučení ombudsmana ve více než polovině případů. Statistiku od roku 2002 do roku 2012 představila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová | Zdroj: ČTK

Ochránci práv dosud předložili Poslanecké sněmovně 79 legislativních doporučení. „Ke změně došlo ve 46 případech, nedošlo ve 42 procentech,“ upřesnila Šabatová.

Od předložení doporučení do účinnosti nové právní úpravy uplynulo v průměru 3,8 roku. „Ve dvou případech ke změně došlo do roka, v šesti případech do roka a více, do dvou let také v šesti případech, do tří let ve 12 případech,“ doplnila veřejná ochránkyně práv.

Nejvíc žádostí ombudsmana se dosud týkalo sociálních věcí - ze 14 jich zákonodárci přijali deset. Úspěšná byla podle kanceláře ochránce práv i doporučení v civilněprávních věcech, například úprava zániku smluv o spotřebitelském úvěru.

Zatím se prý nedaří prosadit navrhované změny v cizinecké agendě, soudnictví a v dopravě. Jde třeba o zákon upravující činnost znalců a tlumočníků nebo o organizaci silničního správního úřadu.

Za to, že na doporučení ombudsmana příliš nereagují, kritizoval politiky Šabatové předchůdce Pavel Varvařovský, který rezignoval loni v prosinci.

Jakub Šídlo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme