Papež František na Zelený čtvrtek omyl nohy handicapovaným

Papež František se o dnešním Zeleném čtvrtku zhostil v rámci velikonočních slavností opět tradičního mytí nohou. Tentokrát navštívil v Římě ústav pro zdravotně postižené osoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František omýval nohy 12 pacientům římského ústavu pro zdravotně postižené osoby | Foto: Reuters

„Papež umyl nohy 12 postiženým na znamení Kristovy poslední večeře,“ připomněla Jaroslava Janíková, expertka na Vatikán. „Kristus podle Janova evangelia umyl nohy 12 učedníkům jako symbol odpuštění a vzájemné služby.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tradičním obřadu umývání nohou na Zelený čtvrtek mluvila expertka na Vatikám Jaroslava Janíková

Předchozí papežové omývali nohy kardinálům nebo významným laikům, a to v nejstarší bazilice svatého Jana z Lateránu. Papež František umyl nohy těm nejchudším postiženým v ústavu, poznamenala Janíková.

Na Zelený čtvrtek se vzpomíná Ježíšova poslední večeře. Velký pátek je připomínkou Kristovy smrti. V sobotu se koná velikonoční vigilie a v neděli oslava Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční pondělí je ve znamení radosti křesťanů z vykoupení.

Zítra po klasických obřadech v 17 hodin v bazilice svatého Petra bude následovat křížová cesta v 21 hodin u Kolosea.

„Budou probíhat meditace nad jednotlivými momenty křížové cesty Ježíše Krista. Tyto meditace se budou týkat problémů současného světa. Nezaměstnanosti, ekonomické krize."

„A zmatek drogujících dětí bude srovnáván s bolestí Kristovy matky,“ připomněla Jaroslava Janíková, expertka na Vatikán.

Papež František při příjezdu do římského ústavu pro zdravotně postižené | Foto: Reuters

Velikonoce | Foto: Český rozhlas

mkp, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme