Prezidentská kancelář musí vrátit vyvlastněný dům na Hradčanech dědicům

Kancelář prezidenta republiky prohrála spor o historický dům na pražských Hradčanech. Podle rozhodnutí Městského soudu v Praze musí nemovitost vrátit dědicům původních majitelů. Verdikt je pravomocný, Hrad ale ještě zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historický dům na Hradčanech se vrátí dědicům původních majitelů | Zdroj: ČTK

„Pokud se jedná o dovolání, ta věc ještě bude předmětem debat se zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a našimi právními zástupci. Zatím rozhodnuto není,“ uvedl v reakci na verdikt mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Bez ohledu na případné dovolání musí Kancelář prezidenta republiky do tří dnů od doručení rozsudku uzavřít s dědici dohodu o vydání nemovitostí.

Jednopatrový obytný dům na adrese Jelení 13 vyvlastnil stát v roce 1957 podle vládního nařízení o chráněné oblasti Pražského hradu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu sledovala reportérka Veronika Hlaváčová

Dědicové o navrácení bojují řadu let. Zvrat v jejich kauze přinesl loni nález Ústavního soudu, který vyvlastnění označil jako svévolný zásah do vlastnického práva. Právní názor ústavních soudců byl pro městský soud stejně jako už dříve pro obvodní soud závazný.

„Stát převzal sporné nemovitosti i bez právního důvodu podle paragrafu šest, odstavec dva restitučního zákona, nadto postupem porušujícím obecně uznávajícím lidská práva a svobody. Takže zásadní okolností je tu tedy převzetí věci bez právního důvodu, jež je samo o sobě restitučním důvodem,“ vysvětlila soudkyně pražského městského Irena Saralievová.

Původní majitelka domu a pozemku, na němž dům stojí, se vítězství v dlouhém soudním sporu nedožila. Zemřela loni v květnu. Její jediný dědic Jaroslav Šedivý má podle soudu získat polovinu objektu, dědici druhého z majitelů Václav Třmínek a Nela Třmínková každý jednu čtvrtinu.

Kancelář prezidenta prohrála spor o historický dům na Hradčanech | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Zvětšit mapu

Jakub Šídlo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme