Starosta Toronta i přes skandály kariéru nevzdává a chce kandidovat znovu

Drogy, zastrašování zaměstnanců či sexuální obtěžování, všechna tato obvinění provázejí kariéru starosty kanadského Toronta Roba Forda. Kontroverzní politik, který kvůli skandálům přišel téměř o všechny své pravomoci, se ovšem nevzdává. Nově ohlásil, že se chce o vedení torontské radnice znovu ucházet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Toronta Rob Ford během své kampaně | Zdroj: Reuters

Ford v proslovu ke svým příznivcům uvedl, že si je vědom, že jeho starostování provázely „svízelné situace“, tvrdí však, že se nevzdá.

V torontském kongresovém centru, kde v roce 2010 oslavil zvolení do funkce starosty, prohlásil, že věří ve druhé šance. Problematické momenty ho prý naučily, že nikdo není neomylný a že skrze chyby se člověk může o sobě mnohé naučit a pohnout se dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh starosty Toronta Riba Forda přiblížila severoamerická zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Sporných momentů byla celá řada. Ford se například přiznal k požívání a nakupování tvrdých drog. Objevily se i záběry z doby jeho starostování, kdy je pod vlivem drog a vykřikuje obscenity.

Další obvinění se týkala údajných rasisticky zabarvených poznámek, vyhrožování zaměstnancům, sexuálních návrhů kolegyni či toho, že šňupal kokain v Torontské restauraci. To však Ford odmítá.

I když ho skandály k rezignaci nedonutily, tlak veřejnosti vedl k tomu, že dnes je Ford starostou de facto jen na papíře. Městská rada ho kvůli drogovému skandálu zbavila většiny pravomocí i rozhodování o rozpočtu.

Průzkumy ukazují, že ve volbách není Ford úplně bez šancí, do nich však ještě zbývá poměrně hodně času – konají se na konci října. Za soupeře bude mít další minimálně čtyři kandidáty.

Ford bude zřejmě sázet opět na voliče v příměstských čtvrtích Toronta, kteří mu pomohli k vítězství v roce 2010 – tehdy chtěl na prvním místě bránit zbytečnému utrácení.

Lenka Kabrhelová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme