Policisté se připravují na velikonoční svátky, letos jich bude v terénu až 1500

I když letošní zima byla velice mírná a řidiči jezdili více než v předchozích letech, pak teprve až o velikonočních svátcích se očekává velmi hustý provoz na cestách. Připravují se na to tradičně i policisté, loni jich o svátcích bylo na silnicích přes 1200, letos jich bude až 1500.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Policisté se o Velikonocích zaměří na dodržování rychlosti a plynulosti provozu, ale třeba také na používání bezpečnostních pásů a autosedaček či telefonování při řízení. Vyšší bude i počet kontrol na alkohol a drogy u řidiče.

Nejvíce policistů bude v terénu v pátek a v pondělí. „Ty síly jsou rozloženy tak, aby pokryly celou republiku, všechny významné silniční tahy,“ říká ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se policisté se připravují na Velikonoce, zjišťovala redaktorka Eva Kézrová.

Velikonoce bývají na silnicích kritickým víkendem. Ze statistik vyplývá, že počet nehod ovlivňuje i počasí. Čím jsou Velikonoce později, tím jsou následky tragičtější. Důvodem je vyšší rychlost i vyšší počet aut na silnicích.

Stejný termín Velikonoc jako letos byl i před 11 lety. Byly to nejtragičtější Velikonoce za poslední roky, na silnicích tehdy zemřelo 25 lidí. Ale například loni, kdy svátky byly na přelomu března a dubna, to byli tři. Policie podle Lercha doufá, že se statistika z roku 2003 už nebude opakovat.

Hustší provoz se dá očekávat už zítra, kdy začínají dětem velikonoční prázdniny. Policisté proto už nyní žádají řidiče o větší obezřetnost.

„Nespěchat, nevyvolávat stresové situace, plně se věnovat řízení, naplánovat si trasu. V případě, že se vydávám někam dál, dělat pravidelné přestávky. Sledovat dopravní zpravodajství, zejména pokud se vydáváme do úseku, kde jsou nějaká dopravní omezení, a dávat si velký pozor na požívání alkoholických nápojů,“ radí šéf dopravních policistů Tomáš Lerch.

Radiožurnál nabízí dopravní zpravodajství jak v pravidelných, tak aktuálních vstupech. Před velikonočními svátky se chystá posílení služby. Kvůli prázdninám bude už dnes odpoledne mimořádně vysílat pražská Zelená vlna. Zároveň také posiluje služby v Národním dopravním informačním centru.

Eva Kézrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme