V Izraeli vydávají při Dni nezávislosti mobilní aplikaci. Ta mapuje zaniklé palestinské obce

Izraelci slaví 66. výročí vzniku vlastního státu. Místní nezisková organizace dnes při této příležitosti vydala mobilní aplikaci, která mapuje palestinské vesnice, které po válce zmizely. Cílem je jak pomoci Palestincům nalézt místa, ze kterých pocházejí jejich rodiny, tak připomenout Izraelcům tragický rozměr Války za nezávislost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ortodoxní židé v Izraeli prohráli své privilegium. Budou také muset na vojnu | Foto: Sebastian Scheiner | Zdroj: ČTK

Izraelský stát vyhlásil první izraelský premiér David Ben Gurion v Tel Avivu 15. května 1948. V Izraeli se ale svátek slaví podle židovského kalendáře, kde připadá na šestý den měsíce ijar - tedy na dnešek. V arabském světě, hlavně mezi Palestinci, je tento den známý jako den Nakby - tragédie.

Vyhlášením státu Izrael začal před 66 lety ozbrojený konflikt mezi Izraelem a arabskými státy - v Izraeli zvaný Válka za nezávislost, mezi Araby an-Nakba, tragédie.

Izrael v ní obhájil svou existenci. Jeho území ale opustilo asi tři čtvrtě milionu palestinských Arabů - někteří dobrovolně, mnozí ale pod pohrůžkou smrti.

Mobilní aplikace, mapující palestinské obce zaniklé při válce, nese název odvozený od arabského termínu pro Válku za nezávislost. Zájemci ji na iTunes najdou pod názvem iNakba.

Marína Dvořáková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme