Společná česko-slovenská liga házenkářek je prospěšná pro obě země

Po čtyřech letech vyhrál interligu házenkářek slovenský tým. O triumfu Michalovců se rozhodlo už před posledním kolem. Na dalších dvou pozicích můžou v případě výhry skončit české celky - Slavia a Most. Jedno bude ale i po 12. ročníku soutěže jasné, pro obě země je společná liga prospěšná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České házenkářky prohrály v Mostě s Černou Horou | Foto: ČTK

„Situace se trochu otočila. Když se Interliga založila, tak to pomohlo hlavně českým klubům, nyní je společná soutěž prospěšná i pro ty slovenské,“ říká trenér Slavie Tomáš Hlavatý.

Po prvním ročníku 2002/2003, který vyhrál rakouský host Hypo Niederöstereich, vládly šest let soutěži slovenské týmy, pak ale přišla série českých družstev. Tu přerušily až teď Michalovce, které triumfovaly v interlize popáté - nejvíckrát ze všech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko-slovenská liga házenkářek je prospěšná pro obě země

„Na Slovensku jsou Michalovce top týmem, mají k dispozici finance, které mohou v případě potřeby využít. Proto nakupují posily ze zahraničí. Hráčkám mohou nabídnout ze všech českých a slovenských klubů nejlepší podmínky,“ popisuje Hlavatý.

V Michalovcích, které jsou prakticky profesionálním klubem, dříve působil jako asistent trenéra. Může tak srovnávat se Slavií, kde profesionální hráčky nejsou.

„Tady na Slavii máme reprezentantky, které už mají za sebou těžké zápasy v poháru, nebo v kvalifikaci. Dostaly se na mistrovství světa i Evropy, proto nemůže mluvit o tom, které hráčky na Slovensku a v Česku jsou druhořadé. Házenou hrát umí,“ podotýká slávistický kouč.

Vychovávat kvalitní házenkářky se daří i ve skromnějších podmínkách. Hlavatý má jasnou filozofii, jak musí hráčky, který chodí do práce nebo do školy, přistupovat k tréninku.

„Když je trénink od půl šesté a hráčka, která má práci do šesti, zavolá, že nemůže přijít, tak pro to neudělala všechno. Ale když dorazí i přesto, že zmešká začátek, tak pro to všechno udělala,“ nabízí příklad Hlavatý.

České kluby se snaží přiblížit evropské úrovni

A podobný názor mají určitě i trenéři ostatních týmů. Interliga rozhodně není špatnou soutěží. Dokázal to loni například házenkářky Mostu, které vyhrály Vyzývací pohár, navíc česká reprezentace je složená z většiny hráček působících v domácí soutěži.

„Myslím, že se přibližujeme evropské úrovni, ale individuální činnosti hráček stále převažují. Často hledáme signály, kombinace, na evropské scéně rozhoduje hra jeden na jednoho. Mají několik způsobů střelby, dokonale zvládnuté kličky, dělají málo technických chyb. K tomu se snažíme přibližovat nejen my, ale i ostatní týmy,“ myslí si trenér házenkářek Slavie Hlavatý.

Mirko Vasić, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme