Lobbista Marek Dalík čelí obžalobě v kauze obrněných transportérů Pandur

Vrchní státní zastupitelství dnes podalo obžalobu na lobbistu Marka Dalíka v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Za pokus o podvod mu hrozí až deset let vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Marek Dalík (archivní foto)

Lobbista Marek Dalík (archivní foto) | Zdroj: ČTK

Na webu o žalobě informoval státní zástupce Jan Kořán. Blízký spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka si údajně řekl v roce 2007 zhruba o půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu vozidel s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr.

Dalík kauzu již dříve označil za nesmysl. Kauzu bude řešit Městský soud v Praze.

Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr, který v březnu 2011 uvedl, že Dalík požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Hrozba až desetiletého trestu

Blízkému spolupracovníkovi expremiéra Mirka Topolánka hrozí až 10 let vězení. Jak uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v České televizi, policie shromažďovala důkazy skoro dva roky:

„Obžalobu jsme se rozhodli podat po té, kdy policejní orgán po téměř jak dvouletém prověřování a vyšetřování shromáždil dostatek důkazů pro to, abychom mohli před soudem tvrdit, že se konkrétní osoba dopustila trestného činu. V tomto případě podvodu.“

Kabinet Mirka Topolánka rozhodl o nákupu 107 transportérů za 14,4 miliardy korun na jaře 2009. Smlouva s firmou Steyr se podepsala krátce poté. O více než rok později se o obchod začal zajímat česko-rakouský policejní tým. V květnu 2011 pak média zveřejnila výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek. Dalík tehdy jeho slova o obřím úplatku označil za úplný nesmysl.

Kriminalisté lobbistu zadrželi začátkem října 2012 v Praze. Žalobce pro něj navrhoval vazbu kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků, soud mu ale nevyhověl.

Dalík se podle vyšetřovatelů pokusil o podvod - peníze nakonec nezískal, ale údajně slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni neměl ve skutečnosti vliv.

Detektivové protikorupční policie na vyšetřování případu pracovali v mezinárodním týmu s kolegy z Rakouska, v oboru justice spolupracovali s USA, Izraelem, Švýcarskem a Španělskem.

Kauza nákupu Pandurů je další z případů údajně problematických armádních zakázek, který česká policie a justice řeší. Včera městský soud nepravomocně zprostil viny exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozů Tatra.

Před soudem naopak neskončil případ údajné korupce při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu, protože žalobci případ definitivně odložili.

Pandur - Vojenský výcvikový prostor Doupov | Foto: Zdeněk Trnka

ČTK, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme