Lobbista Marek Dalík čelí obžalobě v kauze obrněných transportérů Pandur

Vrchní státní zastupitelství dnes podalo obžalobu na lobbistu Marka Dalíka v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Za pokus o podvod mu hrozí až deset let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Marek Dalík (archivní foto) | Zdroj: ČTK

Na webu o žalobě informoval státní zástupce Jan Kořán. Blízký spolupracovník expremiéra Mirka Topolánka si údajně řekl v roce 2007 zhruba o půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu vozidel s rakouskou zbrojařskou firmou Steyr.

Dalík kauzu již dříve označil za nesmysl. Kauzu bude řešit Městský soud v Praze.

Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr, který v březnu 2011 uvedl, že Dalík požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Hrozba až desetiletého trestu

Blízkému spolupracovníkovi expremiéra Mirka Topolánka hrozí až 10 let vězení. Jak uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v České televizi, policie shromažďovala důkazy skoro dva roky:

„Obžalobu jsme se rozhodli podat po té, kdy policejní orgán po téměř jak dvouletém prověřování a vyšetřování shromáždil dostatek důkazů pro to, abychom mohli před soudem tvrdit, že se konkrétní osoba dopustila trestného činu. V tomto případě podvodu.“

Kabinet Mirka Topolánka rozhodl o nákupu 107 transportérů za 14,4 miliardy korun na jaře 2009. Smlouva s firmou Steyr se podepsala krátce poté. O více než rok později se o obchod začal zajímat česko-rakouský policejní tým. V květnu 2011 pak média zveřejnila výpověď rakouského manažera Stephana Szücse, který byl v Rakousku veden jako utajený svědek. Dalík tehdy jeho slova o obřím úplatku označil za úplný nesmysl.

Kriminalisté lobbistu zadrželi začátkem října 2012 v Praze. Žalobce pro něj navrhoval vazbu kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků, soud mu ale nevyhověl.

Dalík se podle vyšetřovatelů pokusil o podvod - peníze nakonec nezískal, ale údajně slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni neměl ve skutečnosti vliv.

Detektivové protikorupční policie na vyšetřování případu pracovali v mezinárodním týmu s kolegy z Rakouska, v oboru justice spolupracovali s USA, Izraelem, Švýcarskem a Španělskem.

Kauza nákupu Pandurů je další z případů údajně problematických armádních zakázek, který česká policie a justice řeší. Včera městský soud nepravomocně zprostil viny exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozů Tatra.

Před soudem naopak neskončil případ údajné korupce při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu, protože žalobci případ definitivně odložili.

Pandur - Vojenský výcvikový prostor Doupov | Foto: Zdeněk Trnka

ČTK, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme