Americký viceprezident Biden jednal o krizi na Ukrajině s Bohuslavem Sobotkou

Americký viceprezident Joe Biden telefonoval v sobotu s premiéry Česka a Maďarska. Podle prohlášení Bílého domu se Joe Biden s Bohuslavem Sobotkou shodli na tom, že Ukrajina plní dohodu z Ženevy. Rusko ale podle nich naopak dosud nepodniklo žádné kroky k uklidnění situace, ke kterým se zavázalo. Státy skupiny G7 se už předtím dohodly na zpřísnění sankcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viceprezident Joe Biden uklidňuje americké spojence ve východní Evropě | Foto: Reuters

Sankce proti Rusku by se podle amerických představitelů mohly rozšířit už počátkem příštího týdne. V pondělí o nich budou jednat lídři Evropské unie.

Američtí představitelé mezitím ladí postup s evropskými spojenci. Viceprezident Joe Biden telefonoval v sobotu s premiéry Maďarska i České republiky.

Podle prohlášení Bílého domu se Joe Biden s Bohuslavem Sobotkou shodli na tom, že Ukrajina plní dohodu z Ženevy, Rusko naopak dosud nepodniklo žádné kroky, ke kterým se zavázalo.

Rusko slíbilo pomoc s propuštěním zadržených pozorovatelů OBSE

Číst článek

Rusko podle nich bude čelit dalším důsledkům za kroky, které vedou k destabilizaci Ukrajiny a za nasazení vojáků podél ukrajinsko-ruské hranice.

Americký viceprezident podle Bílého domu ujistil Maďarsko i Českou republiku také o tom, že Spojené státy jsou připravené ke kolektivní obraně na základě pátého článku charty NATO.

Krize na Ukrajině - z bojů o Slavjansk na východě Ukrajiny hlášeno až pět mrtvých - mapa | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme