Papež František navštíví Palestinu. Setká se i s prezidentem Mahmúdem Abbásem

Papež František bude sloužit mši na náměstí Jesliček v Betlémě. V rámci své třídenní cesty po Blízkém východě navštíví na šest hodin Palestinský stát, jak Vatikán palestinská území i přes nevoli izraelských úřadů oficiálně nazývá. Po mši navštíví jeskyni narození Páně a setká se s palestinskými uprchlíky v táboře Dehejše na předměstí Betléma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František sloužil mši pod širým nebem na fotbalovém stadionu v Ammánu | Zdroj: Reuters

Křesťanů je v blízkovýchodních zemích stále méně. Může za to emigrace do západních zemí, nižší porodnost než u ostatních náboženských skupin a také ozbrojené konflikty, které Blízkým východem cloumají. Právě proto přijel papež František věřící podpořit.

Svou cestu zahájil v Jordánsku. Včera tam sloužil mši pod širým nebem na stadionu v Ammánu. Fotbalový trávník se zaplnil desítkami tisíc lidí. Způsobně si sedali na připravené židličky a obsadili také diváckou tribunu. Stadion nebyl ani plný, ani prázdný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velké mši na fotbalovém stadionu v Ammánu přihlížel i blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

Nad hlavami věřících vlály různé vlajky – nejčastěji jordánské a vatikánské, nechyběly ale ani libanonské, egyptské či irácké. Všude tam totiž žijí arabské křesťanské menšiny.

Z pódia zněly náboženské písně a kněz se snažil zaplnit mezery v programu.

Konečně se v jedné bráně stadionu objevil bílý papamobil. Ten Františkův je úplně otevřený, krytý jen stříškou proti slunci. Mši sloužil papež latinsky, místní kněz ale překládal do arabštiny.

„Mše byla skvělá, nádherná! Čekali jsme na papeže už dlouhá léta. A díky Bohu jsme se jeho požehnání nakonec dočkali,“ svěřil se nadšeně Gábí Haddád, katolík z Ammánu.

Jordánský král Abdalláh II. se loučí s papežem Františkem. Hlava římskokatolické církve zvolila k cestě na palestinské území vrtulník | Foto: Reuters

„Papežovo poselství je, aby mír zavládl na celém světě. A v arabských zemích pak především v Egyptě, Sýrii a Palestině. My naštěstí žijeme tady ve své vlasti, pod vedením Hášimovců a jeho výsosti krále Abdalláha,“ dodal Gábí. Stejně jako mnozí jeho spoluobčané je spokojen se stabilitou a náboženským soužitím v Jordánsku.

Navečer se pak papež František setkal v místě křtu Ježíše Krista, v Betánii Zajordánské, s uprchlíky z okolních zemí.

Hlava římskokatolické církve dnes přeletí z jordánské metropole do Betléma vrtulníkem. Palestinci to vnímají jako gesto, protože pozemní přechody z Jordánska na Západní břeh kontroluje izraelská armáda.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme