Vládní strany se dohodly na podobě služebního zákona. Sporné body vyřeší koaliční rada

Zástupci vládních stran se na večerním jednání v zásadě dohodli na podobě služebního zákona. Zbývá doladit odměňování úředníků, o kterém bude ve středu jednat a nejspíš i rozhodne koaliční rada. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška mají všechny tři koaliční strany snahu najít společnou dohodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Bartošek řekl, že ještě zbývá najít shodu na zastropování odměn úředníků. Dokud se nový systém nepřipraví, budou úředníci placeni podle toho současného.

„V tento moment se bavíme o přechodném období, které tam je ustanoveno na dva roky, a v průběhu tohoto přechodného období bude potřeba jasně definovat počet stupňů a tříd pro odměňování,“ uvedl Bartošek po téměř pětihodinovém jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání koaličních expertů sledovala reportérka Jana Čermáková

„Myslím si, že podstatné je, aby celý systém státní správy byl stabilizovaný a aby i úředníci věděli, jakým způsobem se bude postupovat v případě jejich odměňování,“ podotkl místopředseda KDU-ČSL.

Podle ministra pro legislativu z ČSSD Jiřího Dienstbiera se podařilo dohodnout na zrušení smluvních platů.

„Už jsme uhájili zrušení smluvních platů v jednáních, protože to byla asi ta nejproblematičtější věc, která se zneužívala k odměňování úředníků-kamarádů. Ale přesto celkový systém odměňování ve vazbě na rozpočet by samozřejmě měla projednat a schválit koaliční rada,“ řekl Dienstbier.

Služební zákon má vést ke zkvalitnění a odpolitizování státní správy. Zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Ten a jeho úřad by měli dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholoví úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.

Pokud špičky koalice ve středu uzavřou konečnou dohodu o návrhu zákona, chtěl by mít Dienstbier do konce týdne návrh připraven i na legislativní úrovni.

Sněmovna by o něm měla podle jeho představ rozhodovat již v červnu, nebo začátkem července.

Celým legislativním procesem musí podle Dienstbiera norma projít nejpozději v září nebo v říjnu, tak aby generální ředitelství státní služby stihlo posléze schválit příslušné předpisy a zorganizovat výběrová řízení na státní tajemníky, kteří se funkce ujmou začátkem příštího roku.

Jana Čermáková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme