Nejvíce zákonodárců volí Němci, v Evropském parlamentu mají 96 europoslanců

Volební místnosti v Německu se otevřely. V sousední zemi volí nejpočetnější skupinu evropských zákonodárců, celkem 96 ze 751. O přízeň voličů se uchází dvacet pět stran a uskupení. Favoritem je CDU kancléřky Merkelové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Evropského parlamentu. Zleva: Martin Schulz a Jean-Claude Juncker | Foto: European Commission Audiovisual service

Nálady německých voličů se od parlamentních voleb loni v září příliš nezměnily. Posílila pouze Alternativa pro Německo.

Nový politický subjekt, který postavil kampaň na návratu k marce, boduje u kritiků evropské integrace. Podle posledních průzkumů by jí dalo hlas kolem sedmi procent Němců.

Šanci uspět mají i menší strany nebo uskupení jako neonacistická NPD. Favoritem voleb je ale Křesťanskodemokratická unie. CDU by podle posledních průzkumů měla získat kolem 40 procent hlasů. Ve výsledku se odráží spokojenost s evropskou politikou kancléřky Angely Merkelové.

Řada Němců zvolila možnost korespondenční volby. V Berlíně takto odvolilo už 15 procent z dvou a půl milionu voličů.

„Poslední roky Němcům ukázaly, jak velký vliv na jejich život mají rozhodnutí v Bruselu a Štrasburku,“ říká lídr CDU David McAllister.

Ani v Německu se evropské volby netěší zdaleka takové pozornosti jako parlamentní. Duel ve veřejnoprávní televizi ARD mezi kandidáty na předsedu Evropské komise Martinem Schulzem a Jeanem-Claudem Junckerem sledovaly dva miliony diváků.

Volby do Evropského parlamentu 2014: národní pravidla | Foto: Michal Jindra

Klára Stejskalová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme