Švýcaři v referendu zamítli zavedení minimální mzdy, byla by nejvyšší na světě

Švýcaři v referendu jasně odmítli zavedení minimální mzdy. Podle konečných výsledků se proti návrhu vyslovilo 76,3 procenta účastníků všelidového hlasování. Pokud by návrh prošel, měli by Švýcaři nejvyšší minimální mzdu na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarské franky | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Vydělávali by nejméně 22 švýcarských franků, v přepočtu bezmála 500 korun za hodinu. Měsíčně by si tak pracující Švýcaři vydělali minimálně 90 tisíc korun. Petici za vypsání referenda podpořilo přes sto tisíc lidí, v Bernu a Ženevě na její podporu demonstrovaly tisíce odborářů.

Iniciátoři referenda tvrdí, že vyšší minimální mzda je nutná kvůli vysokým životním nákladům a rostoucí nerovnosti ve společnosti.

Téměř dvě třetiny Švýcarů jsou ale podle průzkumů proti. Stejně jako tamní vláda a ekonomové. Ti varují, že tak vysoká minimální mzda by paradoxně nejvíce uškodila nejchudším Švýcarům.

Životní náklady by ještě zvýšila, ale na minimální mzdu by dosáhlo méně lidí. Mnohé, hlavně menší firmy by podle ekonomů na vyplácení mezd neměly a propouštěly by.

Čtyři a půl milionu švýcarských občanů hlasovalo ještě ve třech dalších referendech, mimo jiné o nákupu 22 stíhaček Jas-39 Grippen. Kontrakt jen těsně odmítli.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme