Růst německé ekonomiky prudce zrychlil, z tempa může profitovat i Česko

Růst německé ekonomiky se v letošním prvním čtvrtletí zdvojnásobil, a dosáhl tak nejrychlejšího tempa za tři roky. Spolkový statistický úřad oznámil, že německý hrubý domácí produkt mezičtvrletně stoupl o 0,8 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v předchozích třech měsících. Meziroční růst největší evropské ekonomiky zrychlil na 2,5 procenta z 1,3 procenta. Prospěch z toho mohou mít i české firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německé ekonomice se daří - na snímku ruch na burze ve Frankfurtu | Zdroj: Reuters

Za zrychlením hospodářského růstu v Německu stály výhradně domácí faktory, například vyšší výdaje domácností i vlády. K dobrému výkonu ekonomiky přispělo rovněž mimořádně příznivé počasí. Zahraniční obchod nicméně představoval brzdu růstu, napsala agentura DPA.

Ve druhém čtvrtletí očekávají analytici výrazné zpomalení hospodářského růstu v Německu. "Silné tempo růstu (v prvním čtvrtletí) ukazuje, co je možné, když se příznivé mimořádné faktory spojí s dobrým stavem německé ekonomiky," uvedl analytik Andreas Scheuerle ze společnosti DekaBank.

Hrubý domácí produkt (HDP) je peněžním vyjádřením celkové hodnoty statků a služeb nově vytvořených v daném období na určitém území; používá se pro stanovení výkonnosti ekonomiky. HDP představuje souhrn hodnot přidaných zpracováním ve všech odvětvích v činnostech považovaných v systému národního účetnictví za produktivní (tj. včetně služeb tržní i netržní povahy).
Pramen: ČSÚ

"Vzhledem k silnému prvnímu čtvrtletí se lze smířit s tím, že druhý kvartál přinese výrazně pomalejší růst," dodal.

Německá vláda v dubnu potvrdila, že v celém letošním roce počítá s růstem domácí ekonomiky o 1,8 procenta. V příštím roce by mělo tempo růstu podle vládní prognózy zrychlit na rovná dvě procenta.

Německá ekonomika představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně a závisí na ní řada českých podniků.

Ekonomika Česka stagnovala

Tuzemská ekonomika v prvním čtvrtletní ve srovnání s předchozím čtvrtletím stagnovala. Důvodem není špatný vývoj ekonomiky, ale pokles příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků způsobený předzásobením obchodníků na konci loňského roku.

„Myslím, že hodnocení může být kladné,“ řekl Českému rozhlasu David Marek, analytik společnosti Patria Finance. „Pokud se podívám na ten mimořádný faktor, tedy vliv zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky, předzásobení před zvýšením této daně vedlo k růstu HDP téměř o 2 procenta v závěru loňského roku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější ekonomická data ČSÚ ocenil vnímá analytik Patria Finance David Marek

„Letos nám to něco ubralo. Myslím, že pokud by se neměnila sazba daně i mezikvartálně bychom zaznamenali mírné kladné zvýšení HDP a i meziroční zvýšení by patrně mohlo být trochu vyšší,“ dodal Marek. Domnívá se, že ekonomika má dobré předpoklady k rychlejšímu růstu ve druhém čtvrtletí.

Meziročně hrubý domácí produkt stoupl o dvě procenta. V předběžném odhadu to dnes uvedl Český statistický úřad. Analytici počítali spíše s mezičtvrtletním poklesem ekonomiky, meziroční růst očekávali.

"V mezičtvrtletním srovnání HDP nevzrostl v důsledku výrazného poklesu příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků, vyplývajícího z předzásobení koncem loňského roku na úkor letošního prvního a druhého čtvrtletí," uvedl ČSÚ.

Český statistický úřad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Mezičtvrtletní stagnace sice podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho nevypadá opticky jako dobrý výsledek, ale opak je pravdou:

"Vzhledem k tomu, že HDP ve čtvrtém čtvrtletí byl výrazně jednorázově nadhodnocen, tak jsme se obávali korekce a hlubšího propadu. To se naštěstí nepotvrdilo. Výsledek naopak ukazuje na pokračování slušného růstu," uvedl.

I podle řídícího partnera PwC Jiřího Mosera má ekonomika letos našlápnuto k růstu. "Pro oživení hovoří i poslední čísla z průmyslu, který těží zejména z příznivého vývoje německé ekonomiky, našeho největšího obchodního partnera, a pomáhá mu rovněž slabá koruna," uvedl.

Z rostoucí poptávky těží zpracovatelský průmysl

O meziroční růst ekonomiky se zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, který těžil z nízkého loňského srovnávacího základu a rostoucí tuzemské i zahraniční poptávky.

"Výrazně se dařilo zejména výrobě dopravních prostředků, pryžových a plastových výrobků a také dalším průmyslovým odvětvím, která byla schopna pružně reagovat na rostoucí domácí i zahraniční poptávku," uvedl ČSÚ.

Na výdajové straně ekonomiky se na meziročním růstu celkové poptávky podílel především zahraniční obchod, zvýšily se i výdaje na konečnou spotřebu a tvorba fixního kapitálu. Celkové zásoby naopak klesly, částečně i v souvislosti s postupným prodejem uskladněných tabákových výrobků.

Vyhlídka jihokorejské významné investice

Zítra mají zástupci Ústeckého kraje jednat s premiérem Sobotkou o plánu, podle kterého by - jihokorejský výrobce pneumatik Nexen postavil na Žatecku továrnu pro tisíc zaměstnanců.

Celková investice by pak mohla být zatím největší v Česku - v hodnotě 40 miliard korun. Jako zásadní vzpruhu investici vnímá analytik Patria Finance David Marek:

„Byl by to opravdu zásadní příspěvek pro vývoj české ekonomiky. Doposud oživení, které pozorujeme, je taženo zejména zahraniční poptávkou a zlepšením českého exportu. Pokud by se k tomu přidala také zvýšená o investiční aktivitu, byl by růst české ekonomiky založen na více faktorech,“ pochvaloval si Marek.

Ekonomika mezičtvrtletně stagnovala - odhad | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Milan Kopp, ČTK, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme