Kriminalisté vyšetřují poválečné vraždy v Rudníku. Pro pamětníky je to citlivé téma

Policisté otevřeli téměř 70 let starý případ. Těsně po druhé světové válce bylo v Rudníku na Trutnovsku zastřeleno pět Němců a jejich těla uložena do hromadného hrobu. Dlouhá desetiletí vraždu nikdo neřešil, teď chce ale Rudník na místě postavit cyklostezku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie na Mostecku častěji kontroluje sběrny kvůli přibývajícím krádežím barevných kovů | Foto: Jan Beneš

V červnu 1945 zastřelili podle kronik i očitých svědků v Rudníku pět Němců. Šlo o poválečnou mstu, která byla podle archeoložky Oliny Hájkové v regionu běžná.

„Všechno se to událo v kontextu konce druhé světové války, kdy se tady projevovala msta na německých obyvatelích. To, co se stalo v Rudníku, se stalo podobně ve Špindlerově Mlýně, ve Vrchlabí, Černém Dole,“ vysvětluje.

Člověk, který tehdy vydal příkaz k palbě, už nežije. Pamětníci jsou dnes v důchodovém věku a žijí v Německu. Právě oni už několik let usilují o to, aby byla těla zastřelených Němců vyzvednuta a pietně pohřbena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Hana Novotná

„Narazili jsme na to, že v tomto období mohly nastat skutečnosti, které jsou z hlediska trestního práva nepromlčitelné – zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocida. Takže po konzultaci s Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu jsme podali prostřednictvím okresního státního zastupitelství podnět k prošetření,“ říká rudnický tajemník Jiří Jirásek.

Podle zákona je nutné takový případ nahlásit kriminální policii. A protože zločin ještě není promlčený, začalo vyšetřování.

„V současné době odkrýváme ve spolupráci s obcí a archeology z Trutnova zeminu, abychom zjistili přesnou lokalitu. Pokud se místo nálezu potvrdí, začneme vyzvedávat kosterní ostatky, které převezmou antropologové z kriminalistického ústavu policie k podrobnému zkoumání,“ popisuje mluvčí policie Královéhradeckého kraje Ivana Ježková.

Součástí vyšetřování je i výslech pamětníků, pro ně je to prý ale spíše trápení. „Podle ohlasů, které mám, se v tom nechtějí znovu pitvat, nechtějí tu věc znovu otevírat. Považují to za uzavřenou věc a v podstatě říkají shodně – co bylo, bylo, poučme se z toho,“ dodává Hájková.

Ostatky pěti mrtvých Němců v Rudníku by měly být podle kriminální policie exhumovány po Velikonocích.


Zvětšit mapu

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme