Na Ústecku vyroste centrum, kde se budou vyvíjet nové technologie. Práci tam najde 800 lidí

V Ústeckém kraji se budou vyvíjet moderní technologie. U Libouchce na Ústecku totiž roste tzv. Nupharo centrum. Areál za zhruba tři čtvrtě miliardy korun bude hotový příští rok. Práci tam najde až 800 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení stavby vědecko-výzkumného centra Nupharo na Ústecku

Zahájení stavby vědecko-výzkumného centra Nupharo na Ústecku | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Ve vědecko-výzkumném centru od roku 2015 uvádět do praxe nové technologie. Půjde hlavně o vynálezy v oblasti stejnosměrného proudu. Výsledkem by tak mohl být v budoucnu například soběstačný dům, poháněný solárními panely.

„Je to přesně to, k čemu míříme. Technologie jsou ještě dost daleko, aby mohly být soběstačné. Ale budeme se snažit, abychom se k tomu dopracovali. Chceme sehnat mladé mozky, které můžou pomáhat v těchto inovacích,“ vysvětlil Rainer Baumann ze společnosti ABB, která je jedním z hlavních partnerů vědecko-výzkumného centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při slavnostním zahájení stavby vědecko-výzkumného centra Nupharo natáčel reportér Jan Bachorík

V něm najdou mladí vynálezci podmínky pro vývoj svých výrobků, které mají pomoci ušetřit energii. Hlásit se můžou už dnes.

„Samozřejmě vás rádi uvítáme, stačí zajít na internet nebo zavolat mě nebo kolegům, kteří mají na starosti inkubační program,“ vyzývá Milan Gánik z Nuphara.

Členka správní rady vědeckého centra Nupharo Jana Ryšlinková věří, že nový kampus pomůže na Ústecko nalákat mladé lidi.

„Mluvila jsem s paní, jejíž dcera nenašla práci, tak je v Německu. Problém tohoto kraje je, že chytří, ambiciózní lidé odsud utíkají a já věřím, že je Nupharo přitáhne,“ říká Ryšlinková.

Zahájení stavby vědecko-výzkumného centra Nupharo na Ústecku | Foto: Jan Bachorík

Centrum vítá i muž z Libouchce, který má s uváděním nových vynálezů do praxe vlastní zkušenost.

„Když já jsem začínal jako průmyslovák, byl jsem ve výzkumném středisku jako konstruktér. Vím, jak bylo těžké uvádět v život nové vynálezy,“ vzpomíná.

Ve vědeckém parku Nupharo, kde by mělo pracovat až 800 lidí.

Vizualizace vědeckotechnického parku Nupharo u Žďárku na Ústecku | Foto: www.stacube.cz

Vedle samotných laboratoří by tam měla být také škola, obchod nebo restaurace.

Společnost by se také měla zapojit do veřejného života v okolních obcích.

Stavba nového kampusu na zelené louce se ale nelíbí ochráncům přírody ani některým lidem z blízkého Libouchce. Bylo by prý lepší využít některou ze starých továren.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme