Volby do EP v Česku provázela rekordně nízká účast, hlasovat přišla necelá pětina lidí

V Česku se ve 14 hodin uzavřely volební místnosti. Hlasování provázela rekordně nízká účast. K urnám přišla podle odhadů volebních komisařů jen asi pětina oprávněných voličů. Aby se neovlivnilo hlasování v dalších zemích EU, čeká se se zveřejněním až do nedělních 23 hodin, kdy se zavřou místnosti v poslední členské zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Evropského parlamentu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas Liberec

Historicky třetí volby do europarlamentu byly ve znamení rekordně nízké účasti. Komise hlásí, že k urnám přišla necelých 20 procent voličů. K eurovolbám v letech 2004 i 2009 přitom v Česku hlasovalo přes 28 procent.

Víc lidí přišlo volit ve městech než v menších obcích. Nad celorepublikovým průměrem je Praha – podle odhadů volebních komisařů kolem 24 procent. Některé regiony – třeba Ústecký a Plzeňský kraj – odhadují maximálně 15procentní účast.

Výsledky až v neděli večer

Komisaři začali se zpracováváním voleb hned po uzavření místností. Nejdřív oddělili platné hlasy od neplatných. Z těch platných pak spočítali, jak dopadly jednotlivé strany a kandidáti s preferenčními hlasy. Všechno dali do elektronického, nebo ručního zápisu, který donesli na nejbližší přebírací místo Českého statistického úřadu.

Hlasovací lístky dopravili na úřad, pod který okrsek spadá, tedy třeba na radnici. Tam se uskladní pro případ, že by někdo výsledky voleb zpochybnil. Komisaři dali slib mlčenlivosti a nesmějí nikomu výsledky prozradit dopředu.

Statistici už mají data ze všech okrsků, konečné výsledky i údaje o účasti ale zveřejní až v neděli pozdě večer, kdy skončí volby ve všech 28 zemích Evropské unie.

„Nesmíme zveřejnit výsledky dříve, než odvolí všichni voliči v EU. Vzhledem k tomu, že v Itálii se volební urny zavírají až v neděli ve 23 hodin, musíme to respektovat a na tento čas počkat,“ vysvětlujemluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

„Do zítřejší 23. hodiny nikdo nebude vědět výsledky. Data zůstanou nezpracovaná a začnou se zpracovávat v centrále Českého statistického úřadu až zítra večer před samotným zveřejněním. Je to i jeden z bezpečnostních prvků,“ říká mluvčí úřadu.

Volby do Evropského parlamentu 2014: národní pravidla | Foto: Michal Jindra

Lenka Jansová, Petra Hosenseidlová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme