Prezidentské volby v Sýrii drtivě vyhrál současný prezident Bašár Asad

Výsledky prezidentských voleb v Sýrii, které podle očekávání vyhrál současný syrský prezident Bašár Asad, vyvolaly v ulicích bujaré oslavy. Asad podle mluvčího parlamentu získal 88,7 procent hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci Bašára Asada slaví v ulicích Damašku očekávané vítězství ve volbách

Stoupenci Bašára Asada slaví v ulicích Damašku očekávané vítězství ve volbách | Zdroj: Reuters

K volbám přišlo podle syrského ústavního soudu 73 procent oprávněných voličů. Tedy 11,6 milionů lidí.

Po oznámení výsledků prezidentských voleb začali Syřané mohutně slavit. V Damašku lidé střílejí do vzduchu, převážně ze samopalů.

V prezidentských volbách mohli Syřané vybírat z více kandidátů, ústavní soud nakonec z původních 24 povolil účast třem politikům. I proto povstalci volby odmítají a považují je za nelegitimní.

„Tyto volby se staly prohrou ještě dříve, než začaly. Jak mohou lidé zvolit muže, který prolévá krev vlastních lidí a shazuje na ně barelové bomby?“ klade otázku jeden z rebelů.

Evropská unie volby považuje za nelegální, spojenci Damašku naopak za demokratické. USA volby považují za nesmyslné. Asad nicméně získal třetí sedmiletý mandát, díky kterému může pokračovat ve vojenských operacích proti povstalcům i proti islamistům.

Právě ti představují pro většinu obyvatel Sýrie největší hrozbu, a také proto se mnozí z nich rozhodli dát svůj hlas Asadovi.

Robert Mikoláš, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme