Změnami cen a úhrad uspořil Státní ústav pro kontrolu léčiv miliardu korun

Jednu miliardu korun ušetřil za tři měsíce veřejnému zdravotnímu pojištění Státní ústav pro kontrolu léčiv. A to tím, že změnil ceny a úhrady léků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SÚKL, Státní úřad pro kontrolu léčiv | Foto: Eva Odstrčilová

O úspoře informoval ředitel SÚKLu Zdeněk Blahuta. Jeho předchůdce čelil kritice za to, že se revize neúměrně protahují a komplikují a že na tom zdravotnictví prodělává.

SÚKL od března do května ušetřil miliardu korun celkem sedmi tzv. zkrácenými revizemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O miliardové úspoře SÚKL informovala Lenka Jansová

„Pět revizí bylo za účelem dosažení úspor na žádost našeho partnera, Všeobecné zdravotní pojišťovny. S tím, že tato zkrácená řízení jsou většinou spojena i s nulovou účastí pacienta čili s plným hrazením,“ oznámil ředitel Blahuta.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD považuje uspořenou miliardu korun za dobrý výsledek. „Takovýto výsledek v tak krátkém čase jsem ani já nečekal,“ řekl.

SÚKL registruje léčiva pro použití v České republice, ve správních řízeních stanoví ceny léků a úhrady ze zdravotního pojištění, hlídá závady v jakosti léčiv, nežádoucí účinky a padělky. Kontroluje lékárny a distributory, včetně zacházení s návykovými látkami, schvaluje klinická zkoušení nových léků, sleduje vývoj nákladů na léky a objemy dodávek do lékáren.

„Byli bychom rádi, kdyby se SÚKLu podařilo do konce roku úsporu zdvojnásobit. Ale samozřejmě podmínkou je: nesmí to být na úkor dostupnosti léků,“ zdůraznil ministr Němeček.

Kromě snižování cen a úhrad léků od pojišťoven chce Státní ústav pro kontrolu léčiv řešit také vyvážení levně nakoupených medikamentů do ciziny, protože tam je firmy prodají dráž. A na české pacienty se někdy nedostane.

Šetřilo se i dříve, říká exministr

Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 současné úspory nejsou nic nového - šetřilo se i za jeho vedení:

„ Agenda se zrychlila. A řízení začala běžet celkem slušně a my jsme ušetřili okolo 2,5 miliardy na lékových výdajích.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O úsporách v hospodaření s léky diskutovali současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a jeho předchůdce Leoš Hegrr (TOP 09)

„To, že v tom SÚKL nyní pokračuje, je podle mne celkem správné a je vidět, že ta agenda běží dále,“ řekl Heger.

Rozšířené možnosti léčby

„Ta jedna miliarda korun, kterou ušetří zdravotní pojišťovny, bude použita na rozšířené možnosti léčby,“ zdůraznil současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

„To znamená, více pacientů dosáhne například na nákladnou onkologickou léčbu, biologickou léčbu a další moderní typy léčby,“ předpověděl Němeček.

S investicí těchto prostředků právě do moderních forem speciální léčby souhlasí i jeho předchůdce Leoš Heger:

„Tam je přesně ta oblast, kde se jedná o těžké nemoci, kterým jde zabránit, nebo vylepšit stav lidí – tam je to nejefektivnější, když se tam ty peníze dostanou.“

Lenka Jansová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme