Favority French Open může porazit vlastní očekávání, Berdych už si věří

Čím větší je očekávání, tím větší může být i zklamání. Své o tom vědí i tenisté na grandslamovém Roland Garros, kteří se snaží přejít přes první kolo. V úvodních zápasech musí často porazit nejen soupeře, ale i vlastní nervozitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych už první kolo French Open úspěšně zvládl | Zdroj: Reuters

„První kola jsou všude hrozně zrádná a těžká,“ uvědomuje si Petra Kvitová, která úvodní zápasy na velkých turnajích nemá v oblibě. Sice se těší, jenže zároveň je často nervózní a nemá čistou hlavu. Sama na sebe bývá až moc přísná a tlak obtížně zvládá.

Vyhrát i přes své očekávání je složitější. „V posledních týdnech jsem hrála lépe a cítila jsem, že bych mohla něco uhrát. Moc jsem chtěla, a když člověk moc chce, dopadne to takhle,“ říká Petra Cetkovská, která první v prvním kole pařížského turnaje prohrála

Přehrát

00:00 / 00:00

První kolo French Open sleduje Jaroslav Plašil

Zvládat úvodní zápasy na grandslamech není úplně nejjednodušší ani pro ty nejlepší hráče. „Vždycky to trochu cítíte, že může nastat problém, pokud nejste úplně ve své kůži, a soupeř zrovna hraje skvěle, tak že můžete brzy prohrát,“ připouští Roger Federer, který ale svůj úvodní zápas zvládl.

Statistiky potvrzují, že pokud může některý z velkých favoritů prohrát, tak spíš právě hned v úvodu turnaje než v zápasech třetího či čtvrtého kola. Top hráči ještě nemusejí být na začátku optimálně vyladění, a soupeř toho může využít.

„Vždy se hraje líp hráčům, kteří nemají co ztratit,“ myslí si Radek Štěpánek.

Rogeru Federerovi se daří. Po narození dvojčat znovu posunul svůj rekord

Číst článek

Přesto jsou tenisté, kteří úvodní zápasy zvládají bez problémů. Srb Novak Djoković od roku 2010 nevypadl dřív než ve čtvrtfinále, výpadky v úvodu turnaje se už čtyři roky vyhýbají také Španělu Davidu Ferrerovi.

I Tomáš Berdych věří, že už se s nástrahami vstupního zápasu pere lépe než v minulosti. „Buď člověk musí být výjimečný jako Roger Federer, aby to zvládl od prvního roku. Když je o kousek za ním, chvilku to trvá,“ ví žebříčkově nejlepší český tenista, který včera prošel do druhého kola.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme