Malé nebo větší povodně zasáhnou Hřensko skoro každý rok. Z loňských se ještě nevzpamatovalo

Obyvatelé Hřenska na Děčínsku už ani nepočítají bleskové povodně, které poničily jejich domy nebo obchody. Ty loňské se jim ale vryly do paměti stejně nesmazatelně, jako velká voda v roce 2002. Jejich stopy jsou dodnes patrné na místních hotelích, silnicích i cestě do soutěsek, které se už podařilo zprovoznit. Poškozená je ale stále životně důležitá hasičská zbrojnice, dobrovolní hasiči tak musí fungovat v provizoriu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň - Hřensko

Povodeň - Hřensko | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje

„Uděláte všechno možné, ale výsledný efekt je, že všechno děláte znovu. Omítky, parapety, okna. Pojistit to v podstatě nejde,“ vypráví Jiří Blažíček na zahradě svého domu.

Bleskové záplavy, kdy mu natekla voda třeba do sklepa už ani nepočítá. Místo na dovolenou spoří na další povodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rok od ničivých povodní natáčela v pohraniční obci Hřensko reportérka Iva Zítková

Jako mají jiní rodinné album, on má povodňové s obrázky svého domova v různém stádiu zatopení.

Zdi ani po roce nejsou suché a Hřensko se podle starosty Jana Havla ze „Sdružení Soutěsky věc veřejná, věc neprodejná“ ani vzpamatovat nemůže.

Povodně velké nebo menší tu mají skoro každý rok. Ani po roce tak třeba není hotová hlavní silnice přes obec.

„Nedali jsme všechno dohromady, protože finanční prostředky sice chodí, ale pomalu. My ještě dnes nemáme na mnoho věcí dotační tituly, které nám slibovali,“ říká starosta Havel.

Starosta připomíná, že při povodních v roce 2002 byly dotace ve výši 100 procent, v obec musí doplácet deset až dvacet procent ze svého. „Což obec ekonomicky totálně ruinuje,“ dodává.

Ve Hřensku chybí opravit část veřejného osvětlení, není dodělaná ani hasičská zbrojnice.

Hřensko. Pět hasičských jednotek pomáhalo odstraňovat následky povodně v obci | Foto: HZS Ústeckého kraje

„Od loňských povodní máme dost vážně poškozenou hasičárnu, protože jak voda rychle odešla, tak vypláchla nějaké duté prostory a sedly si základy,“ vzpomíná předseda místních hasičů Stanislav Křížek.

Dobrovolní hasiči ze Hřenska přitom svou zbrojnici nutně potřebují. Suplují tu totiž i horskou službu a patnáctkrát za rok zasahují při záchraně života nejen při požárech, ale i úrazech ve skalách a jeskyních.

Při pravidelných povodních jsou navíc pod mnohem větším tlakem, protože většina z nich musí evakuovat i vlastní rodinu.

Kdy se podaří získat peníze nejen pro ně, ale třeba i na opravu obecního úřadu nebo osvětlení zatím není jasné.


Zvětšit mapu

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme