U fotbalové arény v Sao Paulu vyrostlo stanové město pro nejchudší obyvatele

V Sao Paulu, kde už za dva dny začne mistrovství světa ve fotbale, policie znovu zasahovala slzným plynem proti demonstrantům. Ke stávkujícím zaměstnancům metra se přidalo Hnutí dělníků bez střechy nad hlavou. Ti se snaží úřady dotlačit k tomu, aby daly bydlení sociálně slabým. A nedaleko stadionu, kde šampionát odstartuje, vzniklo stanové město zvané Mistrovství lidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilské Sao Paulo těsně před fotbalovým šampionátem: Rodina Gleide Nalvy a Leonela si připravuje chatrč pro případ, že nezvládne platit nájem. Humor je ale neopouští | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Z kopce nad lesoparkem ve čtvrti Itaquera je skvělý výhled do okolí. Ještě kousek výš a bude vidět fotbalová aréna Corinthians. Tady na svahu se ale najednou před očima objeví něco jako uprchlický tábor. Přístřešky pro čtyři tisíce rodin z kůlů a latí pokryté igelitem jen tak tak odolávají silnému větru.

„Nájem se zdražil z 200 reálů na 500, teď už je 550. Jak postavili ten stadion, tak to pořád roste. Za chvíli na to nebudeme mít!“

Třicátnice Gleide Nalva pracuje jako pomocnice v domácnosti za minimální mzdu. Drží v ruce motyku a zarovnává podlahu. Manžel, zaměstnanec v továrně na plasty a paradoxně fanoušek klubu Corinthians, právě stlouká dvě prkna.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Sao Paulu natáčel zahraniční zpravodaj ČRo David Koubek

Dcera kouká po igelitovém „stropě". Pod ním možná bude muset brzo spát. Rodiče se bojí, že jí nic jiného nezbude a že nájemní bydlení budou muset opustit.

„Když jsme viděli tu příležitost tady, říkám, pojďme si tady zabrat taky kousek. Je tu moje teta i sestra. Tak jsem si říkal, dáme se k nim. Třeba se nám podaří získat vlastní střechu nad hlavou."

Toto stanové městečko vyrostlo na soukromém pozemku teprve před měsícem a půl. Podobných je po Sao Paulu více - zakládá je Hnutí dělníků bez střechy nad hlavou.

Věří, že i jméno a zájem médií jim pomohou ke společnému cíli: Aby úřady na místě postavily pro nejnižší sociální skupiny domy s byty. Podobné, jaké jsou v okolních čtvrtích, ale na které ti nejchudší finančně nemohou stejně stačit.

Brazilské Sao Paulo těsně před fotbalovým šampionátem: Chatrče z kůlů, igelitu nebo plachet, připomínají spíš válečný uprchlický tábor | Foto: David Koubek

David Koubek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme