Profesor pobouřil veřejnost, navrhl povinné potraty postižených dětí

Článek vysokoškolského pedagoga o těžce postižených pobouřil veřejnost. Mimo jiné se v něm píše, aby ženy podle zákona šly na potrat, pokud by silně hendikepované dítě čekaly. Na text už reagovala i Národní rada osob zdravotně postižených. Profesor bude muset odejít z hradecké univerzity, článek z 80. let navíc vydával za součást projektu, na který škola čerpala grant.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Invalidní vozík | Foto: Free Digital Photos

Kontroverzní text vyšel v Časopisu zdravotnického práva a bioetiky. Jeho autorem je osmasedmdesátiletý právník a ředitel Ústavu sociální práce na hradecké univerzitě Miroslav Mitlöhner.

Zaměřil se v něm na právní a etické problémy s narozením velmi těžce postižených, kteří nemají naději na zlepšení.

Mitlöhner v článku píše: „Nápadnost a mnohdy bizarnost těchto bytostí nesčetněkrát vedla k otázce, zda je zrůda vůbec lidskou bytostí a jak s ní tedy nakládat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontroverzním názoru jednoho vysokoškolského pedagoga na zdravotní postižení mluvil redaktor Tomáš Bystrý

Podle předsedy Rady postižených Václava Krásy jsou tyhle úvahy nacistické. „Nazývat děti, které se narodily s vývojovými vadami, za zrůdy, je nepřijatelné,“ říká Krása.

„Nejzávažnější problém spatřujeme v tom, že by lékaři měli mít možnost ukončit život dítěti bez souhlasu rodičů,“ dodává předseda Rady postižených.

Václav Krása také chce, aby ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová autora článku odvolala z vědecké rady, ve které Mitlöhner působí.

Podle mluvčího resortu práce a sociálních věcí se ministryně případem bude zabývat.

Z univezity odchází, ale ne kvůli obsahu článku

Osmasedmdesátiletý Mitlöhner nicméně potvrdil, že už ministryni sám požádal o odstoupení z funkce. Dodal, že jeho text v žádném případě není nacistický.

Snaží se prý jen o diskusi na tohle téma z pozice odborníka, který se problematikou zdravotnického práva zabývá 50 let.

Miroslav Mitlöhner vystudoval pražskou právnickou fakultu v roce 1959, o třicet let později tam získal titul CSc. Působil na ministerstvu spravedlnosti, Ústavu sociálního lékařství a organizace zdravotnictví v Praze, Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Vyučoval na Právnické fakultě UK v Praze, Metropolitní univerzitě v Praze a Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, od roku 2011 jako ředitel Ústavu sociální práce.
Zdroj: Univerzita Hradec Králové

„Já nehovořím v žádném případě o tom, že by se někdo měl zabíjet. Já říkám nepodporovat životní činnosti tam, kde je to od počátku jasné, že to k ničemu dobrému nepovede,“ říká Miroslav Mitlöhner.

Osmdesátiletý profesor vede Ústav sociální práce na hradecké univerzitě, rektor univerzity už ale přijal jeho rezignaci.

Důvodem není ani tak obsah článku. Jde především o to, že článek Mitlöhner vydával za součást evropského projektu, který řešila hradecká univerzita. Přitom stejný text zveřejnil už v 80. letech. Osmasedmdesátiletý právník tak porušil etiku vědecké práce. Rektor univerzity ho za to potrestal peněžitým postihem.

„Pan kolega se dopustil něčeho, co můžeme nazvat autoplagiátem. To se nedělá a nesmí dělat,“ říká mluvčí hradecké univerzity Ondřej Tikovský. Od prvního července bude mít Ústav sociální práce dočasné vedení.

Tomáš Bystrý, van Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme