Tisícovka českých, polských a slovenských cyklistů zamířila na piknik v Hrčavě na Jablunkovsku

Tři národy, tři jazyky a okolo tisícovky horských kol. Češi, Poláci a Slováci se potkali na pikniku v místech, kde všichni byli tak trochu doma. Evropský cyklistický piknik se konal v Trojmezí, v Hrčavě na Jablunkovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na trojmezí se národnostní odlišnosti neřeší | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Dorazily na něj přenosové vozy ostravského studia Českého rozhlasu i stanic z Polska a Slovenska. V okolí je zhruba dvě stě kilometrů cyklotras a z jedné země do druhé tam stačí udělat pár kroků. Na místě, kde se dotýkají tři země, bylo slyšet češtinu, slovenštinu i polštinu.

Jan z Jablunkova má za sebou asi třicetikilometrovou trasu a pro další razítko míří na Slovensko. „Tady tou trasou to bude takových 10 kilometrů. Vždycky jsme žili pospolu a to, že nás uměle rozdělili? Pro nás ty hranice nikdy neexistovaly.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hrčavě natáčela Jana Jeckelová

Muž s fialovými brýlemi na očích ve tvaru kola je starosta Hrčavy Peter Staňo. „Hrčava a cyklistika jdou dohromady, protože město je součástí největších cyklotras v rámci Trojmezí.

Sám hrčavský starosta je příkladem toho, jak k sobě zdejší lidé mají blízko, jeho příbuzní pocházejí vlastně ze všech stran Trojmezí.

„Nemáme tu větší konflikty, které by měly nějaký národnostní podtext, protože v tomto regionu by to bylo trestuhodné. Jsme velmi rádi, že se k sobě lidé umějí chovat slušně bez ohledu na národnost, rasu a jazyk. Tak by to mělo být na celém světě.

Piknik na Trojmezí má ještě jeden význam, je připomínkou desetiletého výročí od společného vstupu Čechů, Slováků a Poláků do Evropské unie.

Hrčava - trojmezí mezi Českem, Slovenskem a Polskem | Foto: Český rozhlas

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme