Prodloužené prezidentské volby v Egyptě nelákaly, voliči se nebáli ani pokuty

V Egyptě se po třech dnech uzavřely volební místnosti. Nejvyšší volební komise rozhodla o prodloužení prezidentských voleb i na dnešek kvůli malému zájmu voličů. Egypt totiž zachvátila vlna veder a potenciální voliči proto zůstávají doma. Podle kritiků ale prodloužení voleb nahrává favorizovanému kandidátovi Abd al-Fattáhovi Sísímu. Předběžné výsledky budeme znát zřejmě už ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťanům se prodlužuje možnost volit prezidenta o den | Foto: Reuters

„Prodloužení je výborný nápad. Hodně lidí dnes v tom horku nemohlo přijít volit. A stejně tak pokud lidé uvidí větší účast, tak je to také povzbudí. Zítra bude určitě zájem voličů větší," říká volička v Káhiře.

Obecně ale voličů o moc víc nepřišlo. Nezapůsobila zřejmě ani pohrůžka, že volič, který k urně nepřijde, může zaplatit v přepočtu asi 1500 korun pokuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Egyptě sleduje zpravodaj Štěpán Macháček

Proti prodloužení voleb protestovaly týmy obou kandidátů. Hamdín Sabbáhí, který se jako jediný rozhodl postavit favorizovanému Abd al-Fattáhu Sísímu, dokonce zvažoval odstoupení z volebního souboje.

„Náš tým se rozhodl stáhnout z volebních komisí všechny své zástupce a to po celou dobu prodloužení voleb. My jsme jasně řekli, že jsme proti tomuto třetímu dni, který přináší hluboké pochyby o demokratičnosti a férovosti volebního procesu. Z voleb se přesto nestáhneme, zároveň ale nepřijmeme jakékoliv machinace s výsledky,“ řekl Sabbáhí.

Prodloužení voleb ale nahrává spíš Sísímu. „Protest Sísího týmu byl zřejmě formální, protože přišel až po protestu jeho soka Hamdína Sabbáhího. Těžko mohl neprotestovat, protože by to vypadalo, že bylo prodloužení nařízeno v jeho prospěch,“ popsal zpravodaj Českého rozhlasu v Egyptě Štěpán Macháček.

Také tentokrát panují obavy, že po sečtení hlasů nebude vítězství Abdal Fattáha Sísího tak oslňující a jeho legitimita ne zas tak velká | Foto: ČTK/AP, Amr Nabil

Podle některých pozorovatelských organizací je prodloužení voleb nestandardní a poškozuje důvěryhodnost celého procesu.

Podle některých údajů dosáhla účast po dvou dnech voleb 37 procent. Neoficiální odhady po uzavření volebních místností udávají účast 40 procent.

Sísí a současná vláda by se ale potřebovali pochlubit podstatně lepším číslem, aby tak stvrdili legitimitu vývoje po sesazení prezidenta Muhammada Mursího.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme