Ukrajina tvrdí, že získala kontrolu nad hranicí s Ruskem

Na veřejnost pronikly první části mírového plánu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Počítá v něm také - s pomocí EU - s masivními investicemi na rozvoj východě země. Tam zatím pokračuje ofenziva vládních jednotek. Zprávy z terénu se ale rozcházejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští vojáci v tancích, několika obrněných transportérech a nákladních autech na cestě směrem k Doněcku nedaleko Debalceve

Proruští vojáci v tancích, několika obrněných transportérech a nákladních autech na cestě směrem k Doněcku nedaleko Debalceve | Zdroj: ČTK

Ráno svědci zaznamenali průjezd velké kolony vojenských vozidel od ruské hranice směrem k oblastnímu centru Luhansku.

Napočítali 8 tanků T-64, obrněné transportéry, vojenské náklaďáky Gaz, Kamaz a Ural, některé s ruskými nebo krymskými vlajkami. Mířily pravděpodobně k luhanskému letišti nebo do centra města.


Úřadující ministr obrany Michail Koval přesto tvrdí, že ukrajinské síly získaly plnou kontrolu na ukrajinskou hranicí a protiteroristická operace vstupuje do třetí fáze.

Porošenko žádá odzbrojení povstalců a zaručuje jim volný odchod z Ukrajiny

Číst článek

U Doněcku ukořistila ukrajinská národní garda obrněný transportér BTR-80 a našla v něm dokumenty s razítky ruské armády. Posádku zlikvidovala nebo zajala, oznámil ministr vnitra Arsen Avakov.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko již dříve prohlásil, že plné obnovení kontroly hranic s Ruskem je předpokladem pro realizaci mírového plánu, který má prezident dnes oficiálně představit. Plán počítá se zastavením palby, aby mohli separatisté složit zbraně a opustit Ukrajinu.

Doněck a Luhansk | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme