Válková zastavila tendr na elektronické náramky, pochybuje o jeho transparentnosti

Ministryně spravedlnosti Helena Válková za hnutí ANO zastavila výběrové řízení na elektronické náramky pro domácí vězně. Náměstek pro vězeňství Pavel Štern odmítl šéfce resortu dát k tendru podrobnější informace. Sám přitom podal v souvislosti s řízením trestní oznámení. Válková má údajně o tendru pochybnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Válková

Helena Válková | Foto: Filip Jandourek

„Paní ministryně chtěla znát detailní cenové nabídky v rámci průzkumu trhu, přestože jsem jí písemně zdůvodnil, proč to není možné. Byl tam závazek Probační a mediační služby vůči dodavatelům. Že se cenové nabídky nedostanou do žádných dalších rukou, pouze v rámci fungující pracovní skupiny projektu,“ říká náměstek Pavel Štern, který si na jednání ministryně Válkové stěžoval na protikorupční policii.

„Paní ministryně se pak obrátila na ředitelku Probační a mediační služby, což mám zprostředkovaně, a chtěla po ní informace o průzkumu trhu a cenových nabídkách. A když jsem byl znovu obejit v tak závažné věci, kterou jsem písemně zdůvodnil, proč to nejde, tak jsem se rozhodl podat informaci na protikorupční policii,“ dodává Štern.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tendru na elektronické náramky mluvila ministryně spravedlnosti Helena Válková a náměstek Pavel Štern

Podle Válkové jde o natolik významnou zakázku, že není možné, aby od počátku vzbuzovala sebemenší pochybnosti.

„Nejenom mně, ale i ostatním náměstkům připadala obecná cena, kterou nám (náměstek Štern – pozn. red.) v předloženém materiálu prezentoval, příliš vysoká. Takže jsme se dohodli, že budeme chtít dokumentaci. Protože já chci transparentní řízení. Od začátku jsem se nechala dost hlasitě slyšet, že nepřipustím, abych neznala konkrétní informace v případě, že se mi bude zdát něco divného. Ta cena byla podle mého názoru příliš vysoká.“

Cenové srovnání přitom ministryně žádné nemá, přesto jí cena 110 milionů přišla poměrně vysoká:

"Ze zahraničí určitá srovnání jsou, ale vždycky musíte vycházet z toho, čeho se nabídka týká. Jestli jde jen o elektronický náramek, nájem, jestli je započítaná cena za software, náklady probačního úředníka nebo jiného pracovníka, který zajišťuje konkrétní monitoring. To jsou položky, které potřebujete vědět a znát, abyste mohl dobře posoudit, jestli je cena vysoká, nebo ne.“

Odkládaný tendr na elektronické náramky dlouhodobě provázejí tlaky. Loni ministerstvo výběrové řízení zrušilo po vyhlášení amnestie. Letos Válková zveřejnila, že projekt spustí příští rok. Náramků prozatím mělo být 800 kusů.

Alternativní trest domácího vězení existuje v českém právu od ledna roku 2010. Domácí vězně zatím nekontroluje nepřetržitě elektronika, ale namátkově pracovníci Probační a mediační služby. Část soudců se tento trest zdráhá ukládat právě proto, že kontrola není stálá.

V současné době si domácí vězení odpykává zhruba 130 odsouzených.

ČTK, Pavel Polák, Michaela Vydrová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme