Rodiče si stěžují, že řada učitelů odmítá dětem podávat léky

Mnozí školáci a předškoláci musejí pravidelně užívat léky, učitelé se jim je však často bojí dávat. Pedagogický dozor totiž nese odpovědnost za případné komplikace, které mohou po podání nastat. Kvůli dávce inzulínu tak rodiče dojíždějí za dětmi do školy či školky i několikrát denně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemoc, lék, prášky, chřipka, nachlazení (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Učitelé se brání, že se musí řídit předpisy. „Opravdu nemůžeme dětem podávat dětem léky jakéhokoliv druhu. Ani kapky na alergii, do očí ani žádný jiný lék,“ namítá učitelka mateřské školy Jana Čermáková.

V mateřských a základních školách má učitel povinnost podat lék jen v případě, že by jinak dítěti hrozilo vážné poškození zdraví nebo dokonce smrt.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ochotě či neochotě učitelů podávat dětem léky natáčela redaktorka Olga Štrejbarová

Pokud chtějí rodiče po učiteli víc, mohou se pokusit sepsat se školou smlouvu.

„Ministerstvo školství doporučuje rodičům, aby při pravidelném užívání léků o toto školu písemně požádali, spolu s vyjádřením lékaře a doporučeným dávkováním léků,“ říká mluvčí ministerstva Klára Bílá.

Ředitel školy nebo školky pak může určit pedagoga a jeho náhradníka k podávání léků. Ti zároveň zapisují čas a dávkování.

Učitele nelze nutit

Problém však je v odpovědnosti – tu nese ten, kdo léky podává. Škola nemůže učitele nutit, a pedagogové se obávají rizik, která jsou s „úkolem navíc“ spojená. Někdy to působí až kuriózně.

„Paní učitelka říkala, že když bude mít náhodou klíště, tak že jí ho nesmí vyndat, že mi musí zavolat,“ podivuje se nad přístupem učitelky paní Eliška, která právě vyzvedává svou pětiletou dceru ze školky poblíž centra Jihlavy.

Eva Chvátalová, která pracuje na odboru školství Kraje Vysočina, má pro opatrnost učitelů pochopení. „Učitelka podá dítěti kinedril nebo paralen, mohou se objevit nějaké vedlejší účinky léku, a ti rodiče ji napadnou,“ říká. V minulosti si tak prý rodiče mnohokrát na učitelky stěžovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na téma podávání léků učiteli mluvil lékař Evžen Hrnčíř

I ona doporučuje škole zajistit si písemný souhlas rodičů, přiznává však, že rodiče si vstřícnost školy vynutit nemohou. „Bylo by dobře, kdyby nějaký předpis nebo nařízení tohle přesně definovalo, jak se mají učitelky zachovat,“ dodává.

Podle lékaře Evžena Hrnčíře z kliniky pracovního a cestovního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze by se mohli učitelé k podávání léků třeba oborně vyškolit, odpovědnost jim však zůstane.

„Myslím, že je strašně obtížné změnit ten předpis v tom smyslu, aby někdo nebyl zodpovědný za to, co vykoná. Když někdo při aplikaci léku pochybí, nedá se nic dělat, myslím si, že ty následky musí nést, to si neumím představit, že by tomu bylo jinak,“ podotýká lékař.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme