Opoziční KSČM již poněkolikáté předloží návrh zákona o majetkových přiznáních
Už nejednou se parlament zabýval návrhy na legislativní úpravu, která by měla omezit daňové úniky zavedením majetkových přiznání. Prosadit je chce v dalších měsících i současná vládní koalice. S vlastním návrhem přichází taky KSČM. Počítá s tím, že by se přiznání vztahovala u fyzických osob na majetek v hodnotě nad 10 milionů korun a u firem nad 30 milionů. Komunisté navazují na své předcházející předlohy, pro které ve sněmovně nenašli podporu.
"Navrhovaná právní úprava by tak měla zaplnit vzniklou mezeru v právním řádu v oblasti správy daní a omezit daňové úniky, popřípadě jim zcela zamezit," píší autoři v důvodové zprávě.
Předpokládají, že naplňování zákona by si vyžádalo náklady do šesti milionů korun.
Bohatší lidé a firmy by museli podávat přiznání pravidelně, pokud by předloha platila, poprvé by to bylo příští rok.
O majetkových přiznáních mluvili na Radiožurnálu Jiří Dolejš, poslanec a místopředseda KSČM a jeden z předkladatelů návrhu, a Jan Farský, poslanec TOP 09 a Starostové
V případě, že by tak neučinili, hrozila by jim podle předlohy až milionová pokuta. Navrhovaná stoprocentní daň by měla být podle předkladatelů účinnou hrozbou proti legalizaci nezákonně získaných peněz.
Do přiznání by se nezahrnovaly například osobní movité věci kromě vozidel, lodí a letadel, obvyklé vybavení domácností a dědictví. Předloha stanoví také způsob oceňování majetku včetně zahraničního.
„Kromě parametrů, tedy hranice 10 a 30 milionů, a kromě legislativních nuancí, což je vznik daňového řádu a nového občanského zákoníku, jsme konzistentní s předchozími návrhy,“ říká místopředseda KSČM Jiří Dolejš, jeden z předkladatelů návrhu.
„Děláme to především proto, že vláda, zejména pod tlakem hnutí ANO, tenduje ne k plošnému, ale k výběrovému zákonu, který by postihoval pouze určité skupiny veřejně činných osob a který by řešil problematiku v rovině trestního zákona a nikoli ve smyslu plošného dopadu na každého člověka. Dá se očekávat, že tento vládní směr nebude příliš účinný,“ tvrdí.
Podle oponentů je návrh nefunkční
Komunistický návrh však nemá podporu ani u další opoziční strany – TOP 09 a Starostů. Ta dlouhodobě odmítá zavedení majetkových přiznání, která by se týkala všech daňových poplatníků.
Podle předlohy KSČM by lidé museli přiznat majetek v hodnotě nad 10 milionů korun, firmy nad 30 milionů korun. Majetek pořízený z nezdaněných peněz by úřady zdanily sto procenty a podaly by podnět policii. Norma vychází z předchozích předloh KSČM, komunistům se je ale nepodařilo ve Sněmovně prosadit
„Není dobře, když z každého, kdo je schopen vydělat peníze, a to i naprosto legální cestou, děláme podezřelého. To, že je návrh KSČM nefunkční, je zřejmé už z jeho předložení,“ podotýká poslanec TOP 09 Jan Farský a pokračuje:
„On v podstatě předpokládá, že ten, kdo nepřiznal svůj majetek finančnímu úřadu, u koho neodhalila policie žádné pochybení, se jako zločinec přizná do majetkového přiznání, předtím si ještě nechá ocenit majetek u znalce a do přiznání napíše, že má vlastní nelegální majetek a ať si pro něj někdo přijde. To je zcela absurdní předloha a zákon tak, jak je předložen, by nefungoval a jen by obtěžoval.“
Vláda připravuje vlastní verzi zákona
Slova o obtěžování Jiří Dolejš odmítá. „Ten, kdo se dostal k majetku poctivým způsobem, nemá problém vyplnit formulář a majetek vykázat. Pokud by se ale zjistil rozdíl, není nic zvláštního nechat takový majetek dodanit sankční daní, což by bylo alespoň částečné sjednání spravedlnosti. Je to preventivní záležitost do budoucna, ten zákon není navrhován retroaktivně,“ vysvětluje.
Jan Farský však poukazuje i na další nedostatek, který podle něj návrh KSČM vykazuje. „Je tady ještě jedno obrovské okno, kterým se kdokoli vyhne tomu, aby zákon fungoval. Právnické osoby mají přiznat majetek až nad 30 milionů korun. Koupit si dnes právnickou osobu je v řádech tisícikorun a takových firem bude mít ten, kdo se bude chtít schovat, právě tolik, aby se schoval,“ varuje.
Návrh zákona nejprve posoudí vláda, poté o něm rozhodnou zákonodárci. Kabinet se zavázal podat vlastní verzi majetkových přiznání. Projednat by ji měl podle dřívějších informací v září. O zavedení přiznání v minulosti neúspěšně usilovala vedle KSČM vládní ČSSD.