Plachtění, ukázku válečných lodí i hudbu nabízí severoněmecký festival Kieler Woche

Souboje plachetnic, ukázku nejmodernějších válečných plavidel, ale také hudbu nabízí akce Kieler Woche, největší letní festival na severu Německa. Podle spolkového prezidenta Gaucka, který v sobotu festival zahájil, je Kiel místem setkání mnoha národů, které přijíždějí na oslavy po moři i po souši. O víkendu ho navštívilo na milion lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kieler Woche nabízí souboje plachetnic i ukázku nejmodernějších válečných plavidel | Foto: Klára Stejskalová

„Jsem tady 35 let a 35 let se to slaví. Kdy to začalo, nevím. Ale pokaždé tady čekají 3 miliony lidí, pořád je plno, večer se tady nedá ani projít. Já to už nemusím, že bych se tady proháněla. Bydlím v místě, kde je právě ta regata, odtud to všechno jezdí. Tam se projdu ráda,“ přiznává Jitka Kunz.

V Kielu žije přes 30 let, Kieler Woche jsou pro ni stejně jako pro většinu místních vcelku všedním zážitkem. Pro návštěvníky z celého světa to je ale mimořádná akce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německý Kiel hostí největší letní festival na severu země, byla se tam podívat zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.

Během týdne se na místních scénách a pódiích vystřídá na 300 kapel a různých interpretů všech hudebních žánrů a všech věkových kategorii. Kieler Woche už zdaleka nejsou jen soutěžním kláním plachetnic.

Lodě patří ke Kielu odjakživa. Přes kielský námořní průplav ročně propluje 50 tisíc lodí, což je mnohem více než přes Panamský či Suezský průplav. Kiel je také základnou německého námořnictva.

„Tato fregata Hamburg se řadí k největším lodím německého bundeswehru. Zúčastnili jsme se s ní boje proti pirátům. Ale většinou, když naši loď uvidí, tak otočí své rychlé čluny a zmizí,“ popisuje poddůstojník Albrecht Süsske.

Na Kieler Woche zavítala také cvičná loď Gorch Fock. Mezi návštěvníky je o její prohlídku největší zájem. „Minulý týden jsme byli na moři v Norsku, v srpnu jedeme do Švédska a pak v listopadu. Na Kieler Woche jsme každý rok. To, že lidé mají takový zájem, je někdy vyčerpávající, ale jinak je to zábava,“ líčí jeden ze stálého personálu Gorch Focku.

Milovníci vojenské techniky si v přístavu přijdou na své. Kotví tam válečné lodě z Norska, Velké Británie, Belgie nebo Polska. Pro Bundeswehr je to příležitost, jak naverbovat nové posily.

„Samozřejmě, že tady na Kieler Woche se mladí na práci u námořnictva ptají. A posledních 13 let, kdy se mohou zapojit do práce v armádě i ženy, tak máme v našich řadách první velitelky a první, které se dostaly na šéfovská místa jako kapitánky lodí,“ říká podplukovník německé armády.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme