Druhý pilíř důchodové reformy nejspíš skončí, pro je důchodová komise

Druhý pilíř důchodové reformy nejspíš úplně skončí. Přiklání se k tomu důchodová komise. Ta dává přednost variantě, podle které by lidé dostali naspořené peníze zpět, nebo by je převedli do třetího penzijního pilíře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Lidé, kteří ve druhém pilíři jsou, mají teď dvě možnosti. Vysvětluje předseda komise a expert ČSSD Martin Potůček:

„Účastníci dostanou v zásadě na vybranou. Buď převést uspořené prostředky do třetího pilíře, nebo si je nechat zaslat na svůj účet.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O reformě penzijního systému diskutovali Martin Potůček, předseda důchodové komise a expert ČSSD a Miroslav Kalousek, první místopředseda TOP 09

Komise hledá takové řešení, které by minimalizovalo hrozbu případných soudních sporů. „Neexistuje žádná varianta, která by stoprocentně vyloučila toto riziko,“ poznamenal Martin Potůček.

Jak také uvedl, tato varianta byla při dnešním jednání vybrána podle různých hledisek jako nejschůdnější.

Za nejméně konfliktní považuje zvolenou variantu i člen komise za KSČM, poslanec Jiří Dolejš:

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Od loňska mohou lidé přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého.

„Posunulo se to v tom smyslu, že se soustředíme na druhou variantu, což je varianta, která znamená nechat klientům jejich peníze, což je nejmenší konflikt pokud jde o vlastnictví těch peněz."

"A pak byla druhá, podstatná debata, a to je o termínech účinnosti připravovaného zákona, který se bude věnovat druhému a třetímu pilíři,“ uvedl Dolejš.

Pravicová opozice je proti

Opoziční ODS a TOP 09 s případným zrušením druhého pilíře nesouhlasí.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že jeho strana zrušit druhý pilíř nechce, proto se ani neúčastnil jednání komise o tomto bodu.

„S tím TOP 09 principiálně nesouhlasí, takže se logicky ani nebude podílet na řešení jednotlivých variant, jak by se tento chybný krok dal udělat.“

„Pokud současná vládní moc chce zrušit druhý pilíř – a je k tomu zcela legitimní – tak by měla říci, jakým jiným způsobem v rámci povinných odvodů, což je 28 procent z ceny své práce, zajistí zásluhovost. A to tak, bohužel, není,“ řekl Kalousek Českému rozhlasu.

Nynější koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se ke zrušení druhého pilíře zavázala ve své smlouvě.

Hledá se ideální varianta penzijní reformy. Koalice podpoří podobnou výši důchodu manželů

Číst článek

Milan Kopp, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme