USA zatím nereagovaly na oficiální iráckou žádost o leteckou podporu

Spojené státy zahájily průzkumné lety nad Irákem. Tvrdí to americká média. Bílý dům už dostal z Bagdádu žádost o leteckou podporu v bojích proti sunnitským radikálům. Zatím na ni ovšem oficiálně nereagoval. Vlivný americký generál Martin Dempsey ale uvedl, že boj proti džihádistické organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě je ve státním zájmu Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům ve Washingtonu | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

Radikálové zatím dál postupují zejména na severu země. Vláda už evakuovala i poslední zaměstnance z největší rafinerie v zemi ve městě Bajdží.

„Irák je jednoznačně v nebezpečí. Potřebuje teď, aby arabské státy a celý svět stály při něm. Nebezpečí spočívá v možném rozpadu této země a byl by to ještě horší scénář, než jakého jsme svědkem v sousední Sýrii," prohlásil irácký ministr zahraničí Hošjár Zíbárí.

V amerických vládních kruzích mezitím sílí hlasy volající po odchodu iráckého premiéra Núrího Málikího.

Irák chce od Česka koupit bojové vrtulníky, jednání ale komplikuje krize v zemi

Číst článek

Americká armáda evidentně nespěchá se zásahem v Iráku a stejně jako vláda chce nejdříve detailně analyzovat aktuální dění v Iráku.

Podle americké administrativy je podmínkou vojenské pomoci vzájemné usmíření jednotlivých iráckých komunit.

Štěpán Macháček, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme