Tančírna v Račím údolí na Jesenicku by se měla zařadit mezi památky. Vlastník to nechce

Tančírna v Račím údolí u Javorníku je adeptem na nemovitou kulturní památku. Více než 100 let stará budova je podle odborníků natolik jedinečná, že si zvláštní ochranu zaslouží. Zatím se ale na seznam nepřidá. Ministerstvo kultury řízení přerušilo, aby měla obec Bernatice jako vlastník volné ruce při plánované opravě. Chystá se na ni už letos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Secesní tančírna | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Obec přiznává, že na rozdíl od památkářů o prohlášení více než sto let staré Tančírny památkou nestojí.

„Není naším cílem získat objekt do nemovitých kulturních památek. Naším cílem je, aby byl obnoven a žil. Spíš to vidíme jako komplikaci z hlediska úřadování,“ říká tamní starosta Mojmír Michálek z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnost historické tančírny v Račím údolí se zajímala reportérka Andrea Švubová

V současnosti je budova je ve špatném stavu, nový majitel se pustil do obnovy poškozených dřevěných částí.

V září roku 2009 byl vypracován projekt na rekonstrukci Tančírny, součástí je i obnovení původního zadního traktu s úmyslem vytvořit víceúčelový objekt s bezbariérovým přístupem.

Poslední červnový víkend se na místě odehraje benefiční koncert pro Tančírnu. Zahrají na něm kapely v čele s jesenickými Priessnitz, kteří v Tančírně vystupují pravidelně.


Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme