Americký ministr zahraničí Kerry je v Afghánistánu. Jednat bude o tamních volbách

Afghánský kandidát na prezidenta Ašraf Ghaní souhlasí s důkladným přezkoumáním voleb. V těch podle předběžných výsledků zvítězil nad svým oponentem Abduláhem Abduláhem o více než šest procent. Poražená strana ale regulérnost hlasování zpochybňuje. Kvůli komplikované povolební situaci přijel do Afghánistánu i americký ministr zahraničí John Kerry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry během návštěvy v Egyptě | Zdroj: Reuters

Šéf americké diplomacie, který přijel do Afghánistánu řešit spory kolem výsledku prezidentských voleb, má na programu schůzku se současnou hlavou Afghánistánu i s oběma prezidentskými kandidáty Abduláhem Abduláhem a Ašrafem Ghaním.

Podle Johna Kerryho je nejdůležitější, aby se oba postavili čelem k přezkoumání volebních výsledků.

„Už dříve jsme s prezidentem Karzáím i oběma prezidentskými kandidáty o situaci mluvili. Je důležité, aby oba respektovali audit voleb a ukázali se jako silní vůdci ve chvíli, kdy to Afghánistán nejvíc potřebuje,“ zdůraznil Kerry.

V plánu má americký ministr zahraničí i jednání s afghánským ministrem vnitra. Řešit budou scénáře pro případ, kdy by se povolební situaci nepodařilo vyřešit.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme