Voják zraněný v Afghánistánu má za sebou další operaci, domů zatím nepoletí

Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO dnes předloží vládě podrobnou zprávu o úmrtí čtyř českých vojáků v Afghánistánu. Tálibánský sebevražedný útočník je zabil včera v okolí základny Bagrám. Pátý voják utrpěl těžké zranění a skončil v tamní nemocnici. V noci podstoupil další operaci a domů zatím nepoletí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánci se shromažďují na místě úterního sebevražedného útoku | Foto: Rahmat Gul | Zdroj: ČTK

Před jednáním Sobotkova kabinetu se ráno sešli na mimořádné schůzce s premiérem náčelník generálního štábu Petr Pavel a ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Bohuslav Sobotka (ČSSD) se detailně zajímal o okolnosti tragické události a o aktuální bezpečnostní situaci v Afgánistánu. S vedením armády se domluvil na tom, že ostatky padlých vojáků přiveze armádní speciál zítra mezi 13. a 14. hodinou na vojenské letiště v pražských Kbelích.

Armádní letadlo vyrazí do Afghánistánu dnes večer. Původně se uvažovalo také o převozu zraněného vojáka zpět do Česka, to ale nyní podle Stropnického nepřipadá v úvahu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci kolem úmrtí českých vojáků v Afghánistánu informoval ve vysílání Radiožurnálu ministr obrany Martin Stropnický

Jak ministr informoval, devětatřicetiletý rotmistr leží ve vojenské nemocnici na základně Bagrám, nadále je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. V noci prodělal druhou operaci a během dneška ho čeká další.

„O detailech nechci hovořit z určité rezervovanosti a respektování soukromí rodiny. Je to shodou okolností voják, který má největší rodinu, má tři malé děti a manželku. Není rozhodně vyloučeno, že tam bude nějaký trvalý následek,“ řekl Stropnický ve vysílání Radiožurnálu.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel novinářům sdělil, že zraněný voják bude muset kvůli svému stavu zůstat v americké vojenské nemocnici nejméně deset až čtrnáct dní.

Na budově Generálního štábu Armády ČR v Praze byla kvůli smrti čtyř českých vojáků v Afghánistánu stažena vlajka na půl žerdi | Foto: ČTK

Do Afghánistánu dnes zároveň odletí vojáci, kteří doplní českou jednotku.

„Se speciálem, který pojede pro ostatky našich vojáků, poletí s velkou pravděpodobností generál Opata a s ním zároveň pět vojáků, kteří nahradí ty ztráty,“ uvedl náčelník generálního štábu.

Po příletu na kbelské letiště armáda plánuje smuteční ceremoniál. Vláda dnes také možná rozhodne o vyhlášení státního smutku.

Jestli si rodiny padlých vojáků budou přát pohřeb s vojenskými poctami, je výhradně na jejich rozhodnutí. Všechny padlé podle všeho armáda vyznamená nebo povýší in memoriam.

Radiožurnál odvysílá ve čtvrtek komentovaný přímý přenos z příletu armádního speciálu, který přiveze ostatky čtyř zabitých vojáků.

Afghánistán - Přehled úmrtí zahraničních vojáků (stav k 13. 7. 2014) | Foto: ČTK

Lenka Jansová, mta, Martin Hromádka, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme