V Modlíkově mají sraz rodáci. Setkání připomíná památku padlých z 1. světové války

Modlíkov dnes na čas zněkolikanásobil počet svých obyvatel. Do obce na Havlíčkobrodsku se vrátili rodáci, aby vzpomínali u historických fotografií, a uctili tak památku padlých občanů na bojištích 1. světové války. Podrobnosti o jejich osudech jsou na nové pamětní desce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sraz rodáků v Modlíkově | Foto: Hana Mikulincová

„Dělal to můj syn. Je na ambasádě na Ukrajině a má to na starosti válečné hroby. Dá se říct, že jsme skoro všechny vypátrali – kde zemřeli, kde jsou pochovaní, jestli v Itálii, na Ukrajině nebo v Polsku. Máme tam krásnou ceduli,“ připomíná nezávislý starosta Miroslav Štědrý.

V Modlíkově se tak potkali bývalí spolužáci a kamarádi. Do obce přijela i Jarmila Dobrovolná ze Žďáru nad Sázavou.

„Někdo se ke mně blíží, nabízí mi ruku, přemýšlím, jestli je to on, nebo ne. Aby nebyl nějaký trapas, ale hodně lidí poznávám. I když jednoho se mi podařilo málem zasklít,“ přiznává.

K příležitosti stého výročí padlých modlíkovských občanů nechala obec válečné pomníky zrestaurovat. Zároveň se žehná i znaku a praporu obce i místních hasičů. Dnešní program pro rodáky a širokou veřejnost potrvá až do noci, kdy ho zakončí ohňostroj.

Pamětní deska v Modlíkově | Foto: Hana Mikulincová

Před 100 lety

Zvětšit mapu

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme