Německé velvyslanectví v Brasílii se změnilo ve fan zónu. Promítal se fotbal

Německé velvyslanectví v brazilském hlavním městě Brasílii je v klidné čtvrti, v takzvaném sektoru ambasád. Vypadá jak vila filmového režiséra někde na riviéře. Většinou tam rušno zrovna nebývá. Včera to bylo ale úplně jinak. Promítali tam totiž na velkou obrazovku zápas německé reprezentace na fotbalovém mistrovství světa proti Ghaně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V druhém poločase byl zápas mezi Německem a Ghanou hodně napínavý | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Velké parkoviště před plotem nestačí, auta parkují na rozlehlé travnaté ploše. Uvnitř ambasády se už skoro nedá projít. Všichni mají vlaječky nebo tváře pomalované černou, červenou a žlutou. Oči přikované k obrazovce.

„Chtěli jsme pozvat naše přátele zde v Brasílii a v přilehlých oblastech. Sami jsme překvapení, jak velký je o to zájem,“ říká velvyslanec Wilfried Grolig, který na sobě sice dres nemá, ale tváře mu zdobí německá trikolora a na hlavě má kšiltovku.

Velvyslanectví je otevřené jen pro pozvané, ale spíš než recepce jde to fanzóna se třemi stovkami fanoušků. Takový eintopf. Diplomaté, Němci, potomci Němců, ale i ti, co mají Německo prostě rádi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na německém velvyslanectví v Brasílii natáčel David Koubek

„V pěti letech jsem se chtěl naučit německy, ale maminka mě nenechala. Němčina jí přišla hrozná,“ říká Rafael. Německo vyznává například kvůli fotbalové legendě Franzi Beckenbauerovi.

V prvním poločase to spíš vypadalo, že běží nějaký dokument. Reakce na první německý gól nebyly kdovíjak bouřlivé. Brazilcům vůbec přijdou Němci chladní. Ani hráči pořádně neskákali při čtyřech gólech proti Portugalsku.

Ale v druhém poločase se začal kotlík ohřívat. Krev do žil hráčům i fandům na ambasádě dodal čerstvý střídající Sebastian Schweinsteiger.

Brazilci Rafael a Glaucimara, kteří fandí výhradně německým fotbalistům. A v Německu mají vzor a inspiraci | Foto: David Koubek

Ani remíza ale neznamenala nějaký větší smutek. Pomohlo k tomu pivo a klobásky s německou hořčicí.

„Mám radši evropský fotbal než brazilský. Ráda se na něj dívám,“ říká blondýnka Vanessa, která dodává, že by neměla jako Brazilka prozrazovat, že fandí Německu.

Všichni přítomní vidí Německo ve finále šampionátu. Ale velvyslanec je opatrný. Nezapomíná, že je kromě fandy hlavně mistrem diplomatických kliček: „Můj sen je, aby Německo neprohrálo svůj poslední zápas na mistrovství.“

Tak hodně štěstí.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme