Po uprchlících, kteří míří přes Středozemní moře do Evropy, budou pátrat bezpilotní letouny

Od začátku roku připlulo ke břehům Malty a Itálie přes 65 tisíc uprchlíků, kteří se přes Středozemní moře snaží doplout do Evropy. Řada z nich se ale do vytouženého cíle nedostane a utopí se. Podle maltského premiéra se Středozemní moře mění ve hřbitov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístav La Valletta | Foto: Vladimír Kroc | Zdroj: Český rozhlas

OSN odhaduje, že za poslední půlrok se ve Středozemním moři utopilo asi 500 běženců.

Pátracím týmům chce v hledání plavidel s uprchlíky pomoci manželský pár z Malty, který plánuje nasadit bezpilotní letoun.

Zprávy o uprchlících, kteří zahynuli na moři, jsou totiž poměrně časté a manželé Catrambone se rozhodli, že se pokusí pomoci, jak to jen je v jejich silách. Objednali si bezpilotní letouny a do pátracích a záchranných akcí chtějí zapojit ještě loď, která k podobnému účelu sloužila v USA.

Najali si i bývalého důstojníka maltské armády, který má celou operaci vést. Samotný projekt má odstartovat už v srpnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O uprchlících, kteří míří přes Středozemní moře, mluvil ve vysílání Radiožurnálu reportér Jaromír Marek

Manželé, kteří podnikají v pojišťovnictví, tvrdí, že rozhodně nechtějí soupeřit se záchranáři z Itálie a Malty, ale chtějí jim pomáhat.

Záchranáři se o lodích dozvídají buď tak, že se jim podaří dostat na břeh, nebo je zachytí pobřežní hlídky Itálie nebo Malty. O lidech, kteří se na moři dostali do potíží, se ale často dozvídají od obchodních plavidel a dopravit k nim záchranné lodě pak trvá i několik hodin.

Dva drony, na jejichž dodání teď manželé čekají, by měly být schopné vypátrat lodě s imigranty a zhodnotit situaci mnohem rychleji.

Za deset let dorazilo k ostrovu 18 tisíc imigrantů, Malta má jen 400 tisíc obyvatel. Kapacita země začíná být naplněná.

„K nám se dostali náhodou. Jsme malý ostrov, který jen stál v cestě. Teď jsou tady a musíme s nimi něco dělat, nemůžeme je poslat zpátky. Chápeme, jaké důvody je sem přivedly, ale musíme jejich přítomnost řešit. Lidé ze starší generace jsou takovým počtem přistěhovalců zaskočeni,“ uvádí mluvčí ministerstva vnitra a národní bezpečnosti Ramona Attard.

Během víkendu zachránilo italské námořnictvo skoro 1800 migrantů, kteří k tamním břehům mířili na přeplněných člunech. Obchodní loď mezitím vytáhla z moře těla pěti běženců z raftu, který se potopil u pobřeží Libye.

Jaromír Marek, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme