Kroužek krojovaných horníků funguje ve Stonavě na Karvinsku už 100 let

Stonavu na Karvinsku dnes zaplní rázní muži v černých uniformách a s čepicemi ozdobenými barevným peřím. Místní Kroužek krojovaných horníků totiž slaví sté výročí. K jubileu dostal pamětní desku i nový prapor v tradičním zeleno-černém provedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stonavští krojovaní horníci.

Stonavští krojovaní horníci. | Foto: Tomáš Januszek

„Tady mám čepici. Chocholky jsou různé – je bílá a pak je zelená, kterou má předseda,“ vysvětluje předseda spolku Ladislav Kajzar.

V podzemí strávil celkem 40 let a na hornickou profesi nedá dopustit. Stejně jako další havíři ze Stonavy, kteří na sebe čas od času oblečou zdobené uniformy.

„Cech a tradice nezahynuly. Šachty můžou zmizet, ale tradice zůstanou každému v srdíčku a bude se je snažit co nejdéle udržet,“ upozorňuje Kajzar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za krojovanými horníky se do Stonavy vypravila redaktorka Andrea Čánová

Nový prapor Kroužku krojovaných horníků zdobí svatá Barbora, patronka havířů.

„Jsme na něj hrdí, je nádherný,“ svěřuje se František Hejda.

Stonavských krojovaných horníků je asi osmdesát. Během roku se účastní různých hornických oslav i pietních akcí. U příležitosti stého výročí se chystají vydat také speciální publikaci plnou vzpomínek.

Ladislav Kajzar, předseda Kroužku krojovaných horníků ve Stonavě | Foto: Andrea Čánová

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme