Šance na silné portfolio máme, řekl Sobotka po jednání s Junckerem o zastoupení v EK

Česká republika má šanci získat v příští Evropské komisi silné portfolio. Řekl to dnes český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který o budoucím zastoupení v Evropské komisi jednal s jejím novým šéfem Jeanem-Claudem Junckerem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Sobotka po bruselské schůzce uvedl, že Junckerovi vyjmenoval resorty, o něž by měla Česká republika zájem. Těmi jsou třeba doprava, průmysl či regionální rozvoj. Juncker prý řekl, že česká ambice je realistická.

Podle Sobotky byla schůzka užitečná, protože Česko ví, že má šanci získat v Evropské komisi post, na který si myslí, a zároveň post důležitější, než mělo dosud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání českého premiéra s novým šéfem EK o budoucím českém eurokomisaři přiblížil bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

To ocenila i ministryně pro místní rozvoj a kandidátka na eurokomisařku za hnutí ANO Věra Jourová.

„Já mám radost, protože ta tři uvedená portfolia jsou všechna silná, tím pádem se v tuto chvíli dá asi vyloučit, že bychom ztratili možnost získat silné portfolio,“ uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas.

Obavy ze ztráty nadějí na významný post zaznívaly v posledních dnech a týdnech především v souvislosti s tím, že se vládní koalice nebyla schopná dohodnout na jménu společného kandidáta na eurokomisaře. To stále trvá.

Do koalice se za to opřeli například komunisté. Podle jejich poslance a místopředsedy Jiřího Dolejše je kvůli tomu Česko v Evropě „na ocase dění“ a nepůsobí to dobře ani na domácí scéně.

„Je to znak neshody ve vládě a dokonce bych řekl neschopnosti vítězné strany voleb, to znamená sociální demokracie, prosadit nějaký svůj vlastní kvalitní návrh. Ten pat mezi panem Sobotkou a panem Babišem je zjevný,“ uvedl Jiří Dolejš.

Další kolo jednání mají vládní strany na programu v pondělí. Kromě Jourové za hnutí ANO jsou v tuto chvíli ve hře ještě Pavel Mertlík za ČSSD a Petr Blížkovský za KDU-ČSL.

O jménech prý řeč nebyla

Sobotka uvedl, že Junckerovi dnes nepřekládal konkrétní jména a ani se s ním nebavil o tom, zda by měla větší šance na významný post žena.

„To rozhodnutí, kdo bude onou konkrétní osobou, kterou nabídneme pro příslušené portfolio, nebude činit pan Juncker, ale učiní ho naše vláda, naše vládní koalice,“ řekl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výběru jména příštího českého eurokomisaře mluvili poslanci Jiří Dolejš (KSČM) a Jaroslav Faltýnek (ANO) a také Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů

Pro poslance hnutí ANO Jaroslava Faltýnka není překvapivé, že Sobotka s Junckerem nemluvil o konkrétních jménech.

„Když jsme se včera v noci rozcházeli z koaliční rady, tak jsme se shodli na tom, že pan premiér bude konzultovat s panem Junckerem spíše ty záležitosti portfolií, o které máme zájem,“ uvedl Faltýnek.

Podle Petra Kratochvíla z Ústavu mezinárodních vztahů to však není dobře. „Mluvit o portfoliu a nemluvit o konkrétním kandidátovi či kandidátce je, myslím, v tomto kontextu chybná strategie,“ řekl Kratochvíl.

Co se týká kandidátů, důležité podle něj bude, aby potenciální eurokomisař nebyl kontroverzní, aby byl odborně zdatný a také aby byl schopný získat podporu Evropského parlamentu. A klíčová bude podpora Junckera a jeho poradců.

Čeští eurokomisaři | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme