V nových budovách Dětského centra ve Dvoře Králové napodobí běžné domácnosti

Dětské centrum ve Dvoře Králové nad Labem se rozrůstá o nové prostory. Do šesti budov, ve kterých děti poznají běžný život v rodinách a naučí se zvládat každodenní povinnosti, se přestěhují na podzim příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský pokoj | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Měl by to být přínos, aby se pak děti snadněji adaptovaly v budoucí rodině,“ vysvětlila hlavní účel přístavby ředitelka Dětského centra Zdeňka Malá.

O nový domov s ložnicí, kuchyňkou a sociálním zařízením se bude dohromady s vychovatelkou dělit jen pět lidí. Navržený je tak, aby co nejvíc připomínal běžnou domácnost. „Bude to takový rodinný typ, aby děti měly pocit, že jsou doma, i když nejsou s rodiči,“ řekla jedna ze zaměstnankyň centra Dana Horníková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se změní život dětí v nových domovech zjišťoval Václav Plecháček

Děti, které v současnosti bydlí v pokojích s dvanácti postelemi, v nich na vlastní oči uvidí přípravu jídla nebo praní prádla. Od právě vznikajících prostor si zaměstnanci centra také slibují, že v klidnějším prostředí se s dětmi bude snáze pracovat.

Změny čekají i stávající sídlo. „Místnosti, kde se teď nachází skupina největších dětí, se přemění. Hrací místnost s jídelním prostorem se změní na návštěvní místnost. A druhá místnost se změní na příjmovou ambulanci,“ popsala plánovanou podobu sociální pracovnice Veronika Pourová.

Právě větší návštěvní místnost centrum potřebuje. Když za dětmi přijdou biologičtí rodiče, tráví čas v nevyhovujících podmínkách. „Vždy přijdou ve velkém počtu. Přivedou příbuzné a další děti, pak je tu vždy strašný hluk. Do toho malého prostoru se prostě nevejdou,“ dodala Veronika Pourová.

Potřebných 14 milionů na přestavbu zaplatí Královéhradecký kraj z Regionálního operačního programu Severovýchod.

Dětské centrum ve Dvoře Králové poskytuje ústavní péči. Zázemí v něm nachází i týrané a zneužívané děti a nezletilé matky bez domova.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme