První úspěch Kobry: Vyšetřovatelé odhalili daňový podvod za 270 milionů

Vyšetřovatelé z týmu Kobra obvinili čtyři lidi kvůli podezření z daňového podvodu za 270 milionů korun. Podle vyšetřovatelů z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality šlo o obchod s nanodisky, které jsou zatím ve fázi výzkumu a ještě nejsou na trhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR Milan Komárek | Foto: ČTK

Podezřelá čtveřice měla podle vyšetřovatelů vytvořit účelový řetězec firem, které fingovaly prodej nanodisků a jejich vývoz na Kypr.

„Podstatou obchodní transakce, která byla deklarována v daňových přiznáních na DPH za srpen a září 2013, byl obchod s nanodisky. Organizátor vyrobil imitace nanodisků, ty následně prodal společnostem, které měl pod svojí kontrolou. Tyto společnosti pak deklarovaly vývoz nanodisků na Kypr,“ upřesňuje zástupce šéfa finanční správy Jiří Žežulka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Speciální policejní tým pro boj s daňovými úniky, Kobra, má první úspěch. O pozadí případu mluvil na Radiožurnálu ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Milan Komárek.

Na základě těchto fiktivních dokladů, které měly deklarovat dodání uvedeného zboží v hodnotě přesahující 1 miliardu korun na Kypr, měly osoby žádat vrácení částky 270 milionů korun ze státního rozpočtu.

„Musím říct, že se jednalo o propracovaný podvod, organizátoři si dali tu práci, a dokonce vytvořili i webové stránky pro tento produkt,“ doplňuje Žežulka.

Podle ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Milana Komárka má případ určité znaky takzvaného karuselového obchodu, tedy obchodu přes několik států.

„Případ karuselového obchodu by to byl, pokud by cesta pokračovala potom zpět. Ale tady jsme zřejmě byli rychlejší, než se zboží začalo vracet zpět. Ale dalo by se říct, že určité znaky karuselu to má.“

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality provedli ve středu ráno akci s krycím názvem ELIS, při které zadrželi šest osob, mezi nimi i pracovníka finančního úřadu. Ten zatím nebyl obviněn a kriminalisté jeho účast na případu dále prověřují.

Speciální tým pro potírání daňové kriminality (Kobra) je složený z policistů, celníků a expertů daňové správy. Funguje teprve měsíc. Podle slovenského vzoru se zaměřuje třeba na nelegální obchodování s pohonnými hmotami nebo na přeshraniční podvody s DPH.

„Pachatelům tohoto činu hrozí v případě pravomocného rozsudku sazba 5 až 10 let odnětí svobody,“ upozorňuje Milan Komárek, ředitel protikorupční policie. Na hlavního organizátora byl podán státním zástupcem Městského státního zastupitelství v Praze návrh na vzetí do vazby.

Díky tomu, že existuje efektivní spolupráce a koordinace aktivit mezi finanční správou, policií a celní správou, nedošlo podle policie k vyplacení takto vysoké sumy finančních prostředků.

Zástupce generálního ředitele Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka | Foto: ČTK

bre, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme